نگرانی ولیعهد بریتانیا از وضعیت مسیحیان خاورمیانه

شاهزاده چارلز، ولیعهد بریتانیا، حق نشر عکس AFP

شاهزاده چارلز، ولیعهد بریتانیا، در گفتگویی با بی‌بی‌سی گفته است که وی نگران وضعیت مسیحیان در خاورمیانه است.

او تاکید کرده است که موارد آزار و اذیت مسیحیان در این منطقه ممکن است باعث شود تا در آینده تعداد بسیار اندکی از این افراد در خاورمیانه باقی بمانند.

او در عین حال یادآور شده است که علاوه بر مسیحیان برخی از پیروان مذاهب و ادیان دیگر نیز در جهان مورد آزار و اذیت قرار دارند.

شاهزاده چارلز این سخنان را قبل از آغاز سفرش به چند کشور منطقه ایراد کرده است.

او قرار است در این سفر شش روزه از اردن و چند کشور عربی حاشیه خلیج فارس، دیدار کند.

بر اساس گزارشها ولیعهد بریتانیا قرار است امروز یکشنبه (۸ فوریه/ ۱۹ بهمن) در اولین بخش از سفرش به منطقه با ملک عبدالله دوم پادشاه اردن، دیدار کند.

گزارش شده است هدف اصلی از این دیدار اعلام همبستگی بریتانیا با مبارزه با نیروهای گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) است.

اردن گفته است که مبارزه علیه داعش را گسترش می‌دهد.

در همین خصوص پیشتر ناصر جوده وزیر خارجه اردن گفت که گسترش حملات هوایی کشورش علیه مواضع گروه موسوم به "دولت اسلامی" (داعش) آغاز عملیات انتقام از این سازمان است.

آقای جوده در گفتگویی با شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان گفت افزایش حملات اردن "آغاز انتقام ما" از کسانی است که خلبان معاذ الکساسبه را زنده در آتش سوزاندند.

روز سه‌شنبه هفته گذشته گروه "دولت اسلامی" ویدئویی منتشر کردکه در آن خلبان اردنی، معاذ الکساسبه، را در حال زنده سوزانده شدن نشان می‌داد.

این خلبان اردنی در ماه دسامبر و زمانی که در قالب عملیات نیروهای ائتلاف برای بمباران مواضع داعش در سوریه اعزام شده بود هواپیماش سقوط کرد و به دست شبه‌نظامیان گروه "دولت اسلامی" افتاد.

انتشار تصاویر سوزانده شدن این خلبان موجی از اعتراض عمومی در اردن به راه انداخته و معترضان خواهان انتقام گرفتن از گروه داعش شده اند.

ملک عبدالله دوم پادشاه اردن در ملاقات با پدر معاذ الکساسبه وعده داد که عملیات نظامی علیه گروه "دولت اسلامی" افزایش می یابد.

در مصاحبه خود با بی‌بی‌سی ولیعهد بریتانیا در عین حال گفته است که تعداد جوانان بریتانیایی که به افراط گرایی روی آورده‌اند، هشدار دهند است.

پیشنهاد اقدام بیشتر علیه داعش

پیشتر نیز هیات تحقیق پارلمان بریتانیا مشارکت این کشور در ائتلاف نظامی علیه داعش را ناکافی دانسته و گفته بود که برای پایان دادن به اشغال خاک عراق و سوریه توسط نیروهای دولت اسلامی، اقدامات نظامی بیشتر بریتانیا لازم است.

این هیات، که از نمایندگان منتخب احزاب مختلف در پارلمان تشکیل یافته، در گزارش خود گفته است که بریتانیا تخصص و منابع لازم را در اختیار دارد تا بتواند از نیروهای نظامی عراق در جنگ علیه دولت اسلامی پیشتیبانی بیشتری به عمل آورد و همزمان، به پیشبرد یک راه حل سیاسی جهت تحکیم وحدت ملی عراق و از میان بردن زمینه حضور و رشد گروه‌هایی مانند داعش کمک کند.

اعضای هیات در گزارش خود از اینکه فرماندهان نیروهای سه گانه بریتانیا هنگام حضور در برابر این کمیته حتی نتوانستند تصویر روشنی از اهداف نظامی خود در عراق ترسیم کنند ابراز تعجب کرده و گفته است که تا کنون، تنها ۶ درصد از کل عملیات هوایی ائتلاف ضد داعش توسط نیروی هوایی بریتانیا انجام شده است در حالیکه این کشور از توانایی و امکانات به مراتب بیشتری در این زمینه برخوردار است.

این هیات توصیه کرده است که دولت بریتانیا تخصص و امکانات بیشتری را جهت کمک به تدوین "طرحی واقعگرایانه" برای اقدامات ائتلاف ضد داعش اختصاص دهد و آمادگی آن را داشته باشد تا در صورت اعلام آمادگی نیروهای عراقی و پیشمرگه‌های کرد برای دست زدن به عملیات تهاجمی وسیع‌تر علیه نیروهای دولت اسلامی، از چنین عملیاتی پوشش هوایی مناسبی به عمل آورد.

مطالب مرتبط