بان کی مون: رئیس جمهور مستعفی یمن باید به قدرت باز گردد

حق نشر عکس AP
Image caption عبد ربه منصور هادی ماه گذشته از مقام ریاست جمهوری یمن کناره‌گیری کرد

بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد گفته است که عبد ربه منصور هادی، رئیس جمهور مستعفی یمن باید بار دیگر زمام امور را به دست بگیرد.

آقای هادی و کابینه او ماه گذشته و پس از آن که شورشیان شیعه حوثی کنترل خود را بر صنعا، پایتخت افزایش دادند از مقام خود کناره گیری کردند.

دبیر کل سازمان ملل شرایط فعلی در یمن را بسیار بسیار حساس خوانده و گفته است که شورشیان حوثی از خلأ قدرت در این کشور استفاده کرده اند.

در همین حال نبیل عربی، دبیر کل اتحادیه عرب ضمن محکوم کردن اقدام حوثی ها در به دست گرفتن قدرت در یمن، هشدار داده که شرایط فعلی به فروپاشی روند سیاسی در کشور منجر خواهد شد.

شورشیان شیعه حوثی روز جمعه ۶ فوریه پارلمان را منحل کردند و به جای آن یک شورای انتقال قدرت با ۵۵۱ عضو و تحت نظارت "کمیته عالی انقلاب" تشکیل دادند.

حق نشر عکس AP
Image caption هزاران یمنی در مخالفت با تحولات اخیر در کشور دست به اعتراض زدند

این اقدام پس از آن صورت گرفته که مذاکرات با میانجی‌گری سازمان ملل متحد برای یافتن راه‌حلی برای بحران آن کشور با شکست مواجه شد.

در پی تسلط حوثی ها بر کشور، هزاران یمنی دیروز شنبه در مخالفت با تحولات اخیر در کشور در چندین شهر از جمله صنعا، پایتخت، دست به اعتراض زدند.

پیشتر شورای همکاری کشورهای عربی خلیج فارس هم اقدام شورشیان حوثی را محکوم کرده و تشدید درگیری ها در این کشور را غیرقابل قبول دانسته بود.

شورای امنیت سازمان ملل هشدار داده اگر شورشیان شیعه حوثی فورا بر سر میز مذاکره برنگردند، تصمیماتی اتخاذ خواهد کرد.