دیپلماسی سیمانی؛ مهر چین بر پیشانی سودان

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption بعید است که همزمان بودن افتتاح قصر ریاست جمهوری جدید سودان با سالروز مرگ ژنرال بریتانیایی تصادفی باشد

دقیقا ۱۳۰ سال پیش در دوران استعمار سودان توسط بریتانیا، در پایان یک شورش مسلحانه قبایل ساکن منطقه علیه حکمرانی بریتانیا جنگ خونینی در اطراف شهر خارطوم درگرفت و در پایان این جنگ ژنرال چارلز گوردون، حاکم بریتانیایی سودان، روی پله های کاخ محل سکونت حاکم کشته شد.

این واقعه در تاریخ استعمار بریتانیا نقطه عطف مهمی بود.

امروزه پس از ۱۳۰ سال که از آن رویداد می گذرد نوبت چین رسیده که نقش مهمی در سودان ایفا کند.

قصر محل سکونت حاکم بریتانیایی هنوز هم با دیوارهای سفید آن در حاشیه رود نیل آبی که از کنار شهر می گذرد پابرجاست. سالهاست که این قصر محل سکونت و کار عمر البشیر رییس جمهور سودان است.

اما چینی ها اخیرا ساختمان یک قصر جدید برای ریاست جمهوری سودان را تکمیل کردند که درست در جنب قصر قدیمی بنا شده است.

بعید است که تاریخ افتتاح قصر جدید، یعنی ۲۶ ژانویه، به صورت اتفاقی با سالگرد مرگ ژنرال گوردن همزمان شده باشد. چینی ها در پیدا کردن چنین مناسبت هایی سلیقه ویژه ای دارند.

دیپلماسی سیمانی

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption عمر البشیر رییس جمهور مادام العمر سودان اتهام نسل‌کشی در دارفور را رد می‌کند

چینی ها در سالهای اخیر قصرها و ساختمانهای مجلل مشابهی را در سایر کشورهای آفریقایی از جمله آنگولا، بوروندی، گینه بیسائو، مالاوی، موزامبیک، سیرالئون و توگو ساخته‌‌اند.

شاید بتوان آن را "دیپلماسی نرم" نامید ولی شاید "دیپلماسی سیمانی" عنوان بهتری باشد.

چین به مواد خام آفریقا نیازمند است و بسیاری این کشور را متهم کرده‌اند که در معاملات تجاری با دولتهای آفریقایی به نقض حقوق بشر و یا عملکرد سرکوبگرانه حکومت های استبدادی توجهی نمی کند.

به عنوان مثال سودان صاحب ذخایر بزرگ نفت است. عمر البشیر که بیش از دو دهه قدرت را در دست خود دارد، توسط دیوان بین المللی جرایم جنگی به نسل کشی متهم شده است. ولی او این اتهامات را تکذیب کرده است.

با این همه حضور چین در قاره آفریقا رو به گسترش بوده و امروزه به اشکال مختلف در این قاره فعال است.

چین از یک سو پروژه های بهره برداری از منابع طبیعی را پیش می برد و از سوی دیگر تاسیسات زیربنایی مثل خط آهن می سازد و یا حتی نیروی حافظ صلح به سودان جنوبی اعزام کرده است.

امروزه حدود یک میلیون شهروند چینی در قاره آفریقا کار و زندگی می کنند.

روش و شیوه کار چینی ها با آنچه که در دوران استعمار بریتانیا شاهد بودیم، یونیفورم های تشریفاتی نظامیان، کشتی های پارویی و یا تفرعن حاکمانی مثل ژنرال چارلز گوردن بسیار متفاوت است.

مطالب مرتبط