بحران اوکراین محور اصلی سفر صدراعظم آلمان به آمریکا

حق نشر عکس AP
Image caption پیشتر رهبران فرانسه و آلمان برای خاتمه بحران اوکراین طرح صلحی ارائه داده‌اند

آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان، وارد آمریکا شده است. محور اصلی این سفر بحث و تبادل نظر با مقامات ارشد آمریکا درخصوص بحران اوکراین است.

همزمان گزارشهایی منتشر شده است که بین کشورهای غربی اختلافاتی بر سر حل مساله اوکراین بروز کرده است.

بر اساس گزارشها صدر اعظم آلمان در دیدارش با باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، علاوه بر مساله اوکراین در خصوص مسائل دیگری مانند تجارت و مقابله با تروریسم نیز بحث و تبادل نظر خواهد کرد.

آمریکا گفته است در مساله اوکراین در کنار اروپا است اما گفتگوهای اخیر در اینباره نشانگر بروز اختلافاتی است.

آلمان مخالف ارسال سلاح و تجهیزات برای کمک به ارتش اوکراین است. گفته می‌شود که صدر اعظم آلمان تلاش دارد تا راه حل دیپلماتیکی برای این قضیه پیدا کند.

همزمان به گفته خبرنگار بی‌بی‌سی در آمریکا، رئیس جمهوری آمریکا تحت فشار است تا مواضع سختری در قبال این قضیه اتخاذ کند. برخی از مقامات آمریکایی از جمله سناتور جان مک کین، معتقدند که برخی از حمایتهای نظامی از اوکراین ضروری است.

سفر خانم مرکل به آمریکا قبل از دیدار وی با رهبران فرانسه، روسیه و اوکراین است. این نشست قرار است چند روز دیگر در مینسک، پایتخت بلاروس برگزار شود.

حق نشر عکس Reuters
Image caption رهبران آلمان، روسیه و فرانسه درباره طرح صلح پیشنهادی با هم دیدار و گفتگو کردند

پیشتر به گفته یکی از سخنگویان دولت آلمان رهبران روسیه، اوکراین، فرانسه و آلمان موافقت کرده‌اند که نمایندگان این کشورها مذاکرات درباره طرح صلح پیشنهادی برای خاتمه بحران در اوکراین را روز چهارشنبه (۱۱ فوریه-۲۲ بهمن) در مینسک، ادامه دهند.

بنا به طرح صلحی که رهبران فرانسه و آلمان برای پایان دادن درگیری‌ها در شرق اوکراین پیشنهاد داده‌اند در منطقه‌ای که اکنون خط مقدم رویارویی است باید حریم عاری از تسلیحات به عرض ۵۰ تا ۷۰ کیلومتر ایجاد شود.

از حدود یک سال قبل در شرق اوکراین، شبه‌نظامیان جدایی طلب هوادار روسیه در حال جنگ با نیروهای نظامی اوکراینی هستند.

روسیه متهم است که از این شبه نظامیان جدایی‌طلب پشتیبانی می‌کند اما مسکو این ادعا را رد می‌کند.

تاکنون جزییات اندکی درباره محتوای این طرح صلح منتشر شده است، اما به نظر می‌رسد که این طرح تلاشی برای احیای توافق آتش‌بسی باشد که در ماه سپتامبر در پایتخت بلاروس امضا شد.

از زمان امضای آن توافق آتش‌بس در مینسک، شبه نظامیان هوادار روسیه به اراضی تحت تصرف خود در شرق اوکراین افزوده اند.

مطالب مرتبط