پوتین بار دیگر آمریکا و متحدانش را عامل جنگ در اوکراین دانست

حق نشر عکس Getty
Image caption ولادیمیر پوتین قویا شواهدی را که حاکی از حمایت روسیه از جدایی طلبان در اوکراین است، رد کرده

در حالی که تلاش های دیپلماتیک برای خاتمه دادن به درگیری‌ها در شرق اوکراین ادامه دارد، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، آمریکا و متحدان این کشور را عامل بروز این درگیری ها دانسته است.

آقای پوتین قویا شواهدی را که حاکی از حمایت روسیه از جدایی طلبان در اوکراین است، رد کرده و گفته است که سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، به تعهداتش مبنی بر عدم گسترش در پایان جنگ سرد، پایبند نبوده است.

رئیس جمهور روسیه افزوده که دولت اوکراین در مسیر فروپاشی قرار دارد، و باید فورا به جنگ با جدایی طلبان طرفدار روسیه پایان دهد.

آقای پوتین این اظهارات را در حالی بیان کرده که آلمان و فرانسه با پیشنهاد یک طرح صلح در تلاشند تا به بحران در اوکراین خاتمه دهند.

روز گذشته گفته شد که رهبران فرانسه، آلمان، روسیه و اوکراین موافقت کرده اند که تا روز چهارشنبه (۱۱ فوریه) درباره این طرح در مینسک، پایتخت بلاروس دیدار و گفتگو کنند.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان قرار است امروز (دوشنبه ۸ فوریه) با باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا درباره طرح صلح پیشنهادی گفتگو کند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption جنگ در شرق اوکراین تاکنون بیش از ۵ هزار کشته داشته و حدود یک و نیم میلیون نفر هم مجبور به ترک خانه هایشان شده اند

تاکنون جزییات اندکی درباره محتوای این طرح صلح منتشر شده است، اما به نظر می‌رسد که این طرح تلاشی برای احیای توافق آتش‌بسی باشد که در ماه سپتامبر در پایتخت بلاروس امضا شد.

از زمان امضای آن توافق آتش‌بس در مینسک، شبه نظامیان هوادار روسیه به اراضی تحت تصرف خود در شرق اوکراین افزوده اند.

آمریکا گفته است که ارسال تسلیحات برای دولت اوکراین را مورد نظر دارد.

آلمان مخالف ارسال سلاح و تجهیزات برای کمک به ارتش اوکراین است. گفته می‌شود که صدر اعظم آلمان تلاش دارد تا راه حل دیپلماتیکی برای بحران پیدا کند.

جنگ در شرق اوکراین تاکنون بیش از ۵ هزار کشته داشته و حدود یک و نیم میلیون نفر هم مجبور به ترک خانه هایشان شده اند.