هشدار سازمان ملل نسبت به افزایش حملات به دخترانی که قصد تحصیل دارند

حق نشر عکس Reuters
Image caption سازمان ملل حملات به مدارس را در بیش از هفتاد کشور جهان بررسی کرده است

سازمان ملل متحد با انتشار گزارشی تاکید کرده که میزان حملات علیه دخترانی که قصد تحصیل دارند، در نقاط مختلف جهان افزایش یافته است.

دفتر حقوق بشر سازمان ملل حملات به مدارس را در بیش از هفتاد کشور جهان در حدفاصل سال های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۴ مورد بررسی قرار داده است.

براساس این گزارش والدین و معلمانی هم که برای برابری جنسیتی تلاش می کنند، هدف این حملات بوده اند.

بر اساس این گزارش، اکثر این حملات در کشورهایی صورت گرفته که پیکارجویان اسلامگرا در آنها مخالف تحصیل دختران هستند. از جمله این کشورها می توان به افغانستان، نیجریه و سومالی اشاره کرد.

حق نشر عکس AP
Image caption اکثر حملات در کشورهایی صورت گرفته که پیکارجویان اسلامگرا در آنها مخالف تحصیل دختران هستند

در این گزارش به ربوده شدن نزدیک به ۳۰۰ دختر دانش آموز در نیجریه در سال گذشته، تیراندازی به ملاله یوسفزی در سال ۲۰۱۲ در پاکستان و خارج کردن دختران از مدارس با توسل به زور توسط پیکارجویان اسلامگرای الشباب در سال ۲۰۱۰ اشاره شده است.

به گفته منابع سازمان ملل، تنها در سال ۲۰۱۲ میلادی بیش از ۳۶۰۰ مورد حمله علیه سازمان های آموزشی، معلمان و دانش آموزان ثبت شده است.

نویسندگان این گزارش هشدار داده اند که این حملات تاثیری منفی بر والدین داشته و این تفکر را ترویج می دهد که مدارس محل امنی نیستند.

در این گزارش نتیجه گیری شده که بدون توجه به الگوهای وسیعتری از خشونت و تبعیض علیه زنان و دختران، نمی توان از وقوع این گونه حملات جلوگیری کرد.