'اگر دیپلماسی شکست بخورد آمریکا ارسال سلاح برای کیف را بررسی می کند'

حق نشر عکس AFP

باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا می گوید که اگر دیپلماسی جاری برای پایان دادن به بحران در شرق اوکراین بی نتیجه بماند، دولتش گزینه ارسال سلاح های دفاعی مرگبار به اوکراین را بررسی می کند.

او پس از گفتگو با آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان در واشنگتن درباره یک توافق صلح جدید، افزود که روسیه "همه تعهدات" موافقت شده در آتش بس مینسک را نقض کرده است.

آقای اوباما برای موافقت با ارسال سلاح های جنگی برای اوکراین تحت فشار گروهی از مقام های ارشد آمریکایی است، اقدامی که خانم مرکل با آن مخالفت کرده است.

تازه ترین تلاش دیپلماتیک برای حل بحران درحالی صورت می گیرد که نبردهای تازه میان دولت و شورشیان این بار در اطراف شهر دبالتسف که یک پایانه مهم خطوط آهن در نزدیکی شهر دونتسک است بروز کرده.

شورشیان روز دوشنبه گفتند که یک جاده اصلی منتهی به شهر را قطع کرده اند، اما ارتش می گوید نبردها برای کنترل این جاده ادامه دارد.

تصور می شود که هزاران سرباز اوکراینی در دبالتسف و نواحی اطراف مستقر باشند. نبردهای سنگین در آنجا برای یک هفته ادامه داشته و شورشیان در حال پیشروی بوده اند.

مقام های دولت اوکراین می گویند که نه سرباز و حداقل هفت غیرنظامی در نبردهای ۲۴ ساعت گذشته کشته شده اند.

این بحران در اوکراین تاکنون جان ۵۳۰۰ نفر را گرفته است و ۱.۵ میلیون نفر هم در اثر آن از خانه هایشان گریخته اند.

خانم مرکل در دیدار روز دوشنبه با آقای اوباما او را در جریان تازه ترین تلاش های فرانسه و آلمان برای احیای طرح صلح مینسک که سال پیش امضا شد قرار دارد. آن توافق آتش بس در طول زمستان کاملا فروریخت.

جزئیات طرح تازه هنوز فاش نشده اما تصور می شود که این طرح شامل ایجاد یک ناحیه غیرنظامی به عرض ۵۰ تا ۷۰ کیلومتر در اطراف خط مقدم فعلی است.

گفتگوهای چهار جانبه میان روسیه، اوکراین، آلمان و فرانسه برای بحث درباره این طرح قرار است روز چهارشنبه در منیسک بلاروس برگزار شود.

'فقط یک گزینه'

آقای اوباما در کنفرانس مشترک خبری با خانم مرکل گفت که ارسال سلاح های دفاعی مرگبار برای دولت اوکراین جزو گزینه هایی است که او بررسی می کند.

او گفت: "در واقع اگر دیپلماسی شکست بخورد، از تیم خود خواسته ام همه گزینه ها را بررسی کنند" و افزود که ارسال سلاح مرگبار فقط یکی از گزینه های مورد بررسی است.

خانم مرکل که روشن کرده با ارسال سلاح های مرگبار مخالف است اذعان می کند که تلاش ها برای رسیدن به یک راه حل دیپلماتیک با روسیه بر سر اوکراین متحمل ضرباتی شده اما گفت که این تلاش ها ادامه خواهد یافت.

همزمان آقای اوباما از "تعرض" روسیه در اوکراین انتقاد کرد و گفت که "مرزهای اروپا را نمی توان با نشانه رفتن اسلحه تغییر داد."

او افزود:‌ "اما تعرضات روسیه باعث اتحاد آمریکا و متحدان اروپایی اش شده است."

وزرای خارجه اتحادیه اروپا در بروکسل روز دوشنبه موافقت کردند تحریم های بیشتری علیه مقام های روسیه و شورشی اوکراین اعمال کنند اما این تحریم ها در صورت شکست تلاش های دیپلماتیک از یک هفته دیگر اجرا خواهد شد.

همزمان آقای پوتین، آمریکا و متحدان این کشور را عامل بروز درگیری های اوکراین دانسته است.

آقای پوتین شواهدی را که حاکی از حمایت روسیه از جدایی طلبان در اوکراین است، قویا رد کرده و گفته است که سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، به تعهداتش مبنی بر عدم گسترش در پایان جنگ سرد، پایبند نبوده است.

رئیس جمهور روسیه افزود که دولت اوکراین در مسیر فروپاشی قرار دارد، و باید فورا به جنگ با جدایی طلبان طرفدار روسیه پایان دهد.

او در مصاحبه با یک روزنامه مصری همچنین کشورهای غربی را به حمایت از "کودتا در کیف" متهم کرد؛ که اشاره ای به برکناری ویکتور یانوکوویچ رئیس جمهور نزدیک به مسکو در اعتراضات عمومی سال گذشته است.

از آن زمان تاکنون روسیه شبه جزیر خودمختار کریمه اوکراین را به خاک خود ملحق کرده و شورشیان شرق اوکراین خواستار ایجاد ناحیه ای مستقل در استان های دونتسک و لوهانسک شده اند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption رهبران آلمان، روسیه و فرانسه درباره طرح صلح پیشنهادی با هم دیدار و گفتگو کردند

مطالب مرتبط