اوباما:‌ با نتانیاهو بر سر تحریم های ایران اختلاف جدی دارم

حق نشر عکس
Image caption کاخ سفید می‌گوید آقای اوباما ماه آینده با نخست وزیر اسرائیل ملاقات نمی‌کند

همزمان با آماده شدن بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل برای سخنرانی در کنگره علیه برنامه اتمی ایران، باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا به اختلافاتش با نخست وزیر اسرائیل اشاره کرده است.

آقای اوباما روز دوشنبه در کنفرانس مطبوعاتی مشترکی که با صدراعظم آلمان در کاخ سفید برگزار کرد با اشاره به اختلاف نظرش با بنیامین نتاناهو درباره تحریم ایران گفت: "نمی خواهم طفره بروم. من و نخست وزیر اسرائیل اختلاف خیلی جدی بر سر تحریم های ایران داریم. منطقی نیست در شرایطی که یکی دو ماه تا تکمیل مذاکرات باقی مانده، مذاکرات را تلخ کنیم."

اسرائیل می گوید که نظام تحریم ها علیه ایران که به زحمت ایجاد شده باید تا زمانی که برنامه اتمی ایران برچیده نشده باشد به قوت خود باقی بماند.

رئیس جمهوری آمریکا با اشاره به اینکه ماه آینده در واشنگتن با آقای نتانیاهو ملاقاتی نخواهد کرد گفت باید به مذاکرات با ایران شانس موفقیت داده شود.

آقای نتانیاهو قرار است در اوایل ماه مارس به دعوت رهبران جمهوریخواه کنگره آمریکا درباره خطرات برنامه اتمی ایران علیه اسرائیل و جهان سخنرانی کند.

پیشتر کاخ سفید از جمهوریخواهان کنگره انتقاد کرد که به طور یکجانبه از نخست وزیر اسرائیل دعوت کرده اند.

کاخ سفید می گوید علت ملاقات نکردن آقای اوباما با نخست وزیر اسرائیل در ماه آینده، نزدیک بودن موعد برگزاری انتخابات پارلمانی در اسرائیل و به وجود آمدن شائبه نقض بی‌طرفی سیاسی است.

حق نشر عکس EPA
Image caption باراک اوباما با اشاره‌ای طنزآمیز به آنگلا مرکل گفت اگر او هم دو هفته قبل از انتخابات آلمان به واشنگتن بیاید به کاخ سفید دعوت نمی‌شود

رئیس جمهوری آمریکا هشدار داد که تلقی رایج از ائتلاف حزب لیکود اسرائیل با جمهوریخواهان آمریکا، روابط دو کشور را تحت الشعاع فضای "جناحی گری" قرار می دهد.

آقای اوباما در ادامه این کنفرانس خبری گفت: "عجله برای چیست؟‌ مگر آنکه نظرتان این باشد که توافق با ایران ممکن نیست و حتی نباید امتحان شود. اما من با این نظر مخالفم زیرا به عنوان رئیس جمهوری آمریکا به گزینه هایی نگاه می کنم که در صورت نرسیدن به توافق دیپلماتیک داریم. گزینه هایی که معدود و غیرجذاب هستند."

رئیس جمهوری آمریکا همچنین با لحنی طنزآمیز و با اشاره به خانم مرکل گفت: "آنگلا را خیلی دوست دارم اما اگر بخواهد دو هفته قبل از برگزاری انتخابات در آلمان به اینجا بیاید احتمالا دعوت‌نامه ای از کاخ سفید دریافت نمی کند. البته بعید می دانم که خودش هم چنین خواسته ای داشته باشد."

خانم مرکل درباره روابط اسرائیل و آمریکا نظری نداد و هنگام اشاره طنزآمیز رئیس جمهوری آمریکا به خود، با خنده سرش را پایین انداخت.

روز دوشنبه، آقای نتانیاهو در جریان یک کارزار انتخاباتی در اسرائیل باردیگر بر انجام سخنرانی در کنگره آمریکا تاکید کرد.

تاکنون شماری از گروه های سیاسی در اسرائیل و آمریکا از آقای نتانیاهو خواسته اند که برنامه سفرش در ماه مارس به واشنگتن را لغو کند.

آقای نتانیاهو در گردهمایی تبلیغات انتخاباتی حزب خود گفت: "یک توافق بد با ایران در مونیخ در حال شکل گرفتن است که موجودیت اسرائیل را به خطر می اندازد. برای همین مصمم هستم که به واشنگتن بروم و مواضع اسرائیل را در برابر اعضای کنگره و ملت آمریکا ارایه دهم."