بعد از ۲۰ سال کودکانی که در بیمارستان جابجا شدند خسارت می‌گیرند

حق نشر عکس AFP
Image caption سوفی سرانو (چپ) ده سال پیش فهمید که مانون (راست) دختر واقعی او نیست

دو خانواده فرانسوی که ۲۰ سال پیش کودکانشان در درمانگاه محل تولد جابجا شده بودند، با حکم دادگاه بیش از دو میلیون دلار غرامت دریافت می‌کنند.

بر اساس حکم قاضی دادگاهی در جنوب فرانسه، یک کلینیک خصوصی در شهر کن که این جابجایی در آن رخ داده، موظف شد به دو فرزند - که اکنون زنان بزرگسالی هستند - والدین آنها و اعضای خانواده‌ غرامت پرداخت کند.

دو کودک که در ماه ژوییه سال ۱۹۹۴ به دنیا آمدند، تا چند روز بعد از تولد به دلیل ابتلا به زردی در دستگاه نگهداری می‌شدند.

مادران آنها هنگام ترخیص، به دلیل تفاوت رنگ پوست و اندازه مو نسبت به هویت فرزندانشان ابراز تردید کردند، اما کلینیک به آنها اطمینان داد که مشکلی وجود ندارد.

ده سال بعد پدر مانون سرانو، یکی از دو کودک، به دلیل اختلاف‌های ظاهری دخترش با او و برای پایان دادن بر تردید همیشگی آزمایش داد.

نتیجه آزمایش نشان داد که او پدر واقعی مانون نیست. بعد از آن سوفی سرانو، مادر هم با آزمایشی مشابه پی برد که مانون دختر او نیست.

آنها بلافاصله جست‌وجو برای یافتن خانواده دیگر و فرزند واقعی‌شان را آغاز کردند.

'مادری که غریبه است'

حق نشر عکس AFP
Image caption خانواده سرانو، بیرون دادگاه

تحقیقات آنها نشان داد که در هنگام تولد فرزندشان دو کودک دیگر - یک پسر و یک دختر - هم در کلینیک محل تولد مانون به زردی مبتلا بوده و در دستگاه نگهداری شده‌اند.

درمانگاه در آن زمان دو دستگاه انکوباتور داشته که یکی را به نوزاد پسر اختصاص می‌دهد و دو دختر را با هم در دستگاه دیگر می‌گذارد.

تمام مشکلات از آنجا آغاز می‌شود که یکی از پرستاران به صورت ناخواسته دو کودک را در دستگاه جابجا می‌کند.

در نهایت والدین دو کودک ده سال بعد از تولد، فرزندان واقعی‌شان را ملاقات می‌کنند اما هیچ کدام درخواستی برای جابجا کردن آنها مطرح نمی‌کنند و بعد از آن هم تلاش می‌کنند از برقراری ارتباط خودداری کنند.

اکنون ده سال بعد از کشف حقیقت، شکایت آنها در دادگاه نتیجه داده و کلینیک خطاکار موظف شده ۴۰۰ هزار یورو به هر یک از دو دختر، ۳۰۰ هزار یورو به والدین آنها و ۶۰ هزار یورو به سه عضو دیگر خانواده پرداخت کند.

سوفی و مانون سرانو همزمان با برگزاری دادگاه حاضر شدند با رسانه‌ها صحبت کنند اما خانواده دوم ترجیح دادند هویتشان محفوظ بماند.

مانون بعد از دیدن مادر واقعی‌اش در یکی از جلسات دادگاه در ماه دسامبر گذشته گفت: "لحظه دردناکی بود... خودتان را جلوی زنی می‌بینید که مادر واقعی شماست اما برایتان غریبه است."