باسابقه‌ترین سناتور آمریکایی در سخنرانی نتانیاهو شرکت نمی‌کند

حق نشر عکس EPA
Image caption پاتریک لیهی برنامه سخنرانی نتانیاهو را "نمایشی جلف و متکبرانه" خوانده است

پاتریک لیهی، باسابقه‌ترین سناتور آمریکایی از حزب دموکرات گفته است که در جلسه سخنرانی بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل در کنگره آمریکا شرکت نخواهد کرد.

آقای لیهی که از چهل سال پیش عضو سنا بوده، در بیانیه‌ای از سازماندهی یکجانبه این سخنرانی توسط رهبران جمهوری‌خواه کنگره انتقاد کرده و آن را "نمایشی جلف و متکبرانه" خوانده که هم اسرائیل و هم کنگره آمریکا را "شرمسار" کرده است.

پس از آن در روز سه شنبه برایان شاتز سناتور دموکرات از هاوائی گفت که او نیز در جلسه سخنرانی آقای نتانیاهو شرکت نمی کند چرا که دعوت از او "ظاهرا با هدف تضعیف سیاست خارجی آقای اوباما" صورت گرفته است و استدلال کرد که "ضرر این کار بیش از فایده اش" برای روابط دو جانبه آمریکا و اسرائیل است.

دعوت جان بِینر، رئیس جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان از آقای نتانیاهو برای سخنرانی در کنگره آمریکا در تاریخ سوم مارس (دو هفته دیگر) باعث جنجال و تنش در فضای سیاسی آمریکا شده است.

آقای نتانیاهو گفته از این فرصت استفاده خواهد کرد تا علیه "تهدید ایران" و همین طور احتمال توافق هسته‌ای تهران با قدرت‌های جهانی سخنرانی کند.

'اختلاف جدی'

دولت آمریکا از همان ابتدا تصریح کرد که این دعوت بدون هماهنگی کاخ سفید انجام شده و باراک اوباما، رئیس جمهور گفت که به دلیل نزدیکی تاریخ انتخابات پارلمانی اسرائیل، با آقای نتانیاهو دیدار نخواهد کرد.

حق نشر عکس Reuters
Image caption با وجود انتقادها در آمرکیا و اسرائیل اقای نتانیاهو اصرار دارد که در کنگره علیه سخنرانی کند

دیروز دوشنبه، ۹ فوریه آقای اوباما در موضع‌گیری کم‌سابقه‌ای تصریح کرد که درباره پرونده هسته‌ای ایران با نخست وزیر اسرائیل "اختلاف جدی" دارد.

دموکرات‌های کنگره از دعوت بدون هماهنگی آقای نتانیاهو انتقاد کرده‌اند و تا کنون بیش از ده نفر از اعضای مجلس نمایندگان و سناتورها گفته‌اند که در سخنرانی نخست‌وزیر اسرائیل شرکت نخواهند کرد.

در داخل اسرائیل هم رقبای انتخاباتی آقای نتانیاهو از برنامه سخنرانی او انتقاد کرده و آن را تبلیغاتی خوانده‌اند.

با وجود این انتقادها و انتشار گزارش‌هایی مبنی بر احتمال تغییر در برنامه سخنرانی نخست‌وزیر اسرائیل، او تاکید کرده که برای رساندن پیامش به کنگره خواهد رفت و بنا ندارد برنامه‌اش را تغییر دهد.

او گفته هر دعوتی را برای گوشزد کردن "خطر ایران برای موجودیت اسرائیل" خواهد پذیرفت.

مطالب مرتبط