مهاجران در نزدیکی ایتالیا پس از گرفته شدن از آب در اثر سرمازدگی جان باختند

حق نشر عکس AP
Image caption اجساد جان باختگان در بندر لامپدوسا قرار داده شد

گارد ساحلی ایتالیا می گوید دست کم ۲۷ مهاجر پس از گرفته شدن از آب در نزدیکی جزیره لامپدوسا در اثر سرمازدگی جان خود را از دست داده اند.

اینها جزو یک گروه ۱۰۵ نفره بودند که سوار بر قایق های بادی در حدود ۱۶۰ کیلومتری آب های ایتالیا پیدا شدند.

این مهاجران پس از به دردسر افتادن در این آبها، با کمک تلفن ماهواره ای درخواست کمک کردند.

گفته می شود که بلندی امواج دریا به هشت متر می رسیده و دما فقط کمی بالاتر از صفر بوده است.

پیترو بارتولو رئیس سازمان مراقبت های بهداشتی این جزیره گفت که مهاجران مجبور بودند برای رسیدن به خشکی ۱۸ ساعت را بر عرشه های دو قایق گشتی بگذرانند و در نتیجه در معرض رطوبت و باد شدید قرار گرفتند.

این اولین بار نیست که مهاجران در اطراف لامپدوسا مصیبت می بینند. در اکتبر ۲۰۱۳، ۳۶۶ مهاجر با واژگون شدن قایقی ماهیگیری که با آن سفر می کردند در آب های ساحلی جزیره غرق شدند.

در واکنش به آن حادثه ایتالیا یک واحد جستجو و نجات به نام "ماره نوستروم" (مدیترانه) ایجاد کرد اما یک سال بعد این واحد منحل شد.

از آن زمان تاکنون هیچ کشتی نیروی دریایی که قادر به حمل شمار بزرگی از مهاجران در زیر عرشه باشد در آب های نزدیک سواحل لیبی گشت نمی زند. لیبی یکی از کشورهایی که مهاجران از طریق آن می آیند.

اتحادیه اروپا درحال حاضر یک عملیات کنترل مرزی به نام ترایتون در آب های منطقه دارد اما شمار کشتی هایش کمتر و ناحیه عملیاتش خیلی کوچکتر است.

گیوسی نیکولینی شهردار لامپدوسا به خبرگزاری ادنکرونوس گفت که تازه ترین حادثه "ثابت می کند که برنامه ترایتون کار ماره نوستروم را نمی کند."

گروه های حقوق بشر همچنین اخطار داده اند که جمع کردن برنامه ماره نوستروم جان مهاجران را به خطر می اندازد.

مطالب مرتبط