رئیس‌جمهوری اوکراین: مذاکرات شکست بخورد، حکومت نظامی اعلام می‌کنم

حق نشر عکس AP
Image caption رئیس‌جمهوری اوکراین می‌گوید آماده است تا در صورت شکست مذاکرات، در کشور حکومت نظامی اعلام کند

رهبران کشورهای اوکراین، روسیه، فرانسه و آلمان برای شرکت در نشستی با هدف پایان دادن به بحران شرق اوکراین وارد مینسک در بلاروس شده‌اند.

پترو پوروشنکو، رئیس‌جمهوری اوکراین گفته است در صورتی که مذاکرات مینسک شکست بخورد، آماده است تا در کشور حکومت نظامی اعلام کند.

_______________________________

روسیه و اوکراین چه می‌خواهند؟

اوکراین

این کشور خواهان آن است که دولت بر مناطقی که اعلام جدایی کرده‌اند، دوباره مسلط شود. البته دونتسک و لوهانسک دارای اختیارات بیشتری برای اداره خود خواهند شد. اوکراین همچنین خواهان خلع سلاح شورشیان و خروج نیروهای روسی است. این کشور می‌خواهد که دولت مرکزی بار دیگر کنترل مرزهای اوکراین با روسیه را در دست بگیرد. تبادل زندانیان یکی دیگر از خواسته‌های دولت اوکراین است.

روسیه

روسیه: ضمانت‌های حقوقی برای حقوق روس‌زبان‌ها در شرق اوکراین، خودمختاری کامل برای دونتسک و لوهانسک در یک سیستم فدرال برای اوکراین، خروج کامل نیروهای اوکراین از مناطق درگیری، باز نگرداندن کریمه به اوکراین.

بیشتر بخوانید

______________________________

نشست شب گذشته هیات‌های کارشناسی طرفین که برای کاهش اختلاف نظرها تشکیل شده بود، بدون نتیجه پایان یافت.

یکی از مهم‌ترین موارد اختلاف نظرها این است که از میان نیروهای دولتی اوکراین و شورشیان مورد حمایت روسیه، چه کسی کنترل مرزهای میان روسیه و اوکراین را در دست گیرد.

در همین حال یک فرمانده ارتش آمریکا گفته است که ارتش روسیه به طور مستقیم در درگیری‌های شهر دبالتسفه در استان دونتسک حضور داشته است.

پیشتر باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا به ولادیمیر پوتین هشدار داده بود در صورتی که روسیه به اقدامات خصمانه خود در اوکراین ادامه دهد، این کشور مجبور به تحمل هزینه‌های بیشتری خواهد بود.

آقای اوباما در گفت‌وگوی تلفنی با آقای پوتین از او خواست تا از فرصت جدیدی که در سایه مذاکرات اخیر برای حل بحران اوکراین به وجود آمده استفاده کند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption همزمان با تلاش‌های دیپلماتیک، درگیری‌ها در شرق اوکراین ادامه دارد

________________________

تلفات انساتی در شرق اوکراین

۵۴۸۶ نفر کشته

۱۲۹۷۲ نفر زخمی

________________________

حق نشر عکس Reuters

کشورهای غربی روسیه را به تجهیز شورشیان و اعزام سرباز متهم می‌کنند، روسیه این اتهام‌ها را رد می‌کند.

بریجیت کندال، خبرنگار دیپلماتیک بی‌بی‌سی می‌گوید مشخص نیست که آقای پوتین حاضر به دادن چه امتیازاتی خواهد بود.

تلاش‌های تازه برای پایان دادن به بحران شرق اوکراین در حالی در جریان است که درگیری‌های شدید همچنان ادامه دارد. این بحران از ماه آوریل سال گذشته شروع شد.

شورشیان مورد حمایت روسیه و نیروهای دولتی اوکراین تلاش دارند تا پیش از امضای هر گونه توافق صلحی، اراضی بیشتری را به تصرف خود در آورند.

مقام‌های وزارت دفاع اوکراین می‌گویند حداقل ۱۹ سرباز این کشور در درگیری‌های ۲۴ ساعت گذشته کشته شده‌اند و بیش از هشتاد نفر نیز زخمی شده‌اند.

یک خمپاره به ایستگاه اتوبوسی در شهر دونتسک که در کنترل شورشیان است، اصابت کرده و تلفاتی به بار آورده است.

مطالب مرتبط