اوباما خواهان مصوبه کنگره برای عملیات نظامی سه ساله علیه داعش شد

حق نشر عکس epa

باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا از کنگره این کشور خواسته است که مجوز یک عملیات نظامی سه ساله علیه گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) را صادر کند که می‌تواند شامل عملیات محدود زمینی هم باشد.

او گفت که در حال حاضر اختیار حمله به این گروه را دارد، اما خواهان حمایت آشکار کنگره است.

رئیس جمهور آمریکا گفت که از کنگره خواستار مجوز برای استقرار نیروی زمینی نمی شود. او گفت که چنین اقدامی برای مقابله با داعش لازم نیست، هرچند امکان استقرار نیروهای ویژه در شرایط محدود را مردود ندانست.

آقای اوباما گفت که تصویب پیش نویس قطعنامه ارائه شده توسط دولت در کنگره به دنیا و به نظامیان آمریکایی این پیام را خواهد فرستاد که آمریکایی ها در این مورد متحد هستند.

او گفت که تصویب این قطعنامه به معنای اراده دولت آمریکا برای وارد شدن به یک جنگ زمینی وسیع در عراق یا سوریه نیست، چرا که او آغاز یک جنگ جدید را مطابق منافع ملی آمریکا نمی داند.

آقای اوباما گفت که عملیات ائتلاف به رهبری آمریکا تجهیزات، نفرات و رهبران داعش را هدف قرار داده و این گروه را به شدت تضعیف کرده است، اما ادامه کار دشوار و طولانی خواهد بود.

پس از جورج بوش که در سال ۲۰۰۲ از کنگره مصوبه حمله به عراق را درخواست کرد، این نخستین بار است که رئیس جمهور آمریکا چنین درخواستی را مطرح می کند.

جان بینر، رئیس جمهوریخواه مجلس نمایندگان آمریکا گفته است که در مورد این درخواست آقای اوباما ملاحظاتی دارد.

گروه داعش در حال حاضر بر بخش هایی از عراق و سوریه تسلط دارد.

آمریکا برای نبرد با این گروه ائتلافی تشکیل داده است و علیه آن حملات هوایی انجام می دهد.

'داعش شکست می خورد'

حق نشر عکس Reuters
Image caption داعش از رقه در سوریه به عنوان مرکز قدرت خود استفاده می کند

آقای اوباما گفت:‌ "ائتلاف ما درحالت تهاجمی است. داعش درحال تدافعی است، و داعش شکست خواهد خورد."

او علیه کشاندن آمریکا به یک جنگ زمینی دیگر هشدار داد و از قانونگزاران خواست جبهه ای متحد به نمایش بگذارند.

باراک اوباما در نطقی در کاخ سفید گفت که پیش نویس مجوز عملیات نظامی اصل اهداف ماموریت "برای تضعیف و نابودی" داعش را عوض نمی کند.

آقای اوباما درحالی که معاونش جو بایدن و وزرای خارجه و دفاع آمریکا در کنارش ایستاده بودند گفت این به معنی یک جنگ "بی پایان نیست."

او گفت که "قانع شده که ایالات متحده نباید به یک جنگ طولانی زمینی دیگر در خاور میانه کشیده شود" اما گفت که نبرد با داعش "مدتی زمان می برد."

آقای اوباما گفت:‌ "اشتباه نکنید. این یک ماموریت دشوار است. اما ائتلاف ما در حالت تهاجمی است. داعش در حالت تدافعی است و داعش جنگ را خواهد باخت."

پیش نویس مجوز عملیات نظامی که چهارشنبه مطرح شد مجوز سال ۲۰۰۲ برای استفاده از نیروی نظامی را لغو می کند اما یک قطعنامه سال ۲۰۰۱ برای تعقیب عوامل القاعده را که پس از حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر تصویب شده به قوت خود باقی می گذارد.

تارا مک کلیوی خبرنگار بی بی سی در واشنگتن می گوید که پیش نویس جنبه ای سیاسی هم دارد. لیبرال ها در آمریکا از مجوز جنگی که در سال ۲۰۰۲ به جورج بوش داده شد، ناراحت بودند چون آقای اوباما از آن برای حملات با پهپادها و کشتن یک شهروند آمریکایی - انور الاولکی در یمن - استفاده کرد.

آقای اوباما در نامه ای به کنگره گفت که "قوانین موجود" به او اجازه حملات هوایی را می دهد، اما "من مکررا تعهدم را به همکاری با کنگره برای وضع یک مجوز فراحزبی برای استفاده از نیروی نظامی علیه داعش بیان کرده ام."

این طرح می تواند شامل استفاده محدود از عملیات زمینی علیه داعش باشد.

مساله استفاده از نیروی زمینی حتی به صورت محدود، تصویب طرح را دشوارتر خواهد کرد.

بعضی جمهوری خواهان خواستار استفاده از نیروی زمینی هستند اما بسیاری در حزب آقای اوباما با آن مخالفند.