رای دادگاهی در بلژیک علیه اعضای یک گروه اسلام‌گرا

حق نشر عکس AFP
Image caption اواسط ماه گذشته میلادی در جریان عملیات پلیس ضد تروریسم در شهر ورویه در شرق بلژیک دو اسلام‌گرای افراطی کشته شدند و یک نفر هم دستگیر شد

دادگاهی در بلژیک رای داده است که گروه موسوم به "شریعت برای بلژیک" (Sharia4Belgium) گروهی تروریستی است. این دادگاه همچنین گفته است که این گروه در جذب نیرو برای گروه‌های جهادی و اعزام آنها به سوریه و دیگر نقاط جهان فعال بوده است.

۴۶ نفر در این دادگاه تحت محاکمه بودند.

اما فقط ۸ نفر در جلسه دادگاه حضور داشتند. گفته می‌شود که بقیه متهمین یا در سوریه هستند و یا کشته شده‌اند.

بر اساس گزارش‌ها از بلژیک، طبق رای این دادگاه همه این متهمین به جز یک نفر از آنها به زندان بین ۳ تا ۱۲ سال محکوم شدند.

رهبر این گروه به ۱۲ سال زندان محکوم شده است. دادگاه گفته است که فواد بالقاسم، به اتهام تلاش برای افراطی کردن مردان مسلمان و جذب آنها برای اعزام به سوریه و عراق، مجرم شناخته شده است.

یک دیگر از متهمانی که در این دادگاه حضور داشت جیجوین بونتینک بود.

آقای بونتینک که ۲۰ سال دارد، همان فردی است که پدرش برای بازگرداندن وی به بلژیک به سوریه سفر کرد.

خانواده آقای بونتینک می‌گویند که جیجوین تحت تاثیر گروه "شریعت برای بلژیک" قرار داشته و تهدیدی برای این کشور محسوب نمی‌شود.

اواسط ماه گذشته میلادی در جریان عملیات پلیس ضد تروریسم در شهر ورویه در شرق بلژیک دو اسلام‌گرای افراطی کشته و یک نفر هم دستگیر شد.

به گفته دادستانی بلژیک، یک روز پس از آن، پلیس در جریان چندین عملیات برای متلاشی کردن گروهی که قصد داشت نیروهای پلیس را در خیابان ها و مراکز پلیس به قتل برساند ۱۳ نفر را دستگیر کرد. دادستانی همچنین از قریب الوقوع بودن حملاتی برنامه‌‎‌ریزی شده، خبر داد.

تری ویرتس، سخنگوی دادستانی در همین ارتباط گفت است که در جریان این عملیات مقادیری تسلیحات، مهمات، موادمنفجره، یونیفورم های پلیس و همچنین مبلغ زیادی پول کشف و ضبط شده است.

اریک فان درسیپت، یکی دیگر از سخنگویان دادستانی افزوده: "این عملیات نشان می‌دهد که دستگیر شدگان قصد داشتند تا چندین پلیس را در خیابان ها و مراکز پلیس به قتل برسانند."

این سخنگو اضافه کرده است که در این عملیات یک هسته تروریستی و همچنین شبکه حمایت تدارکاتی آن متلاشی شده‌اند.

به گفته مقامات دست کم ۳۵۰ نفر بلژیکی به سوریه و عراق رفته‌اند که این تعداد بیشترین آمار سرانه در اروپا است.

همین مقامات می‌گویند تخمین زده می‌شود که ۱۰ درصد این افراد به نوعی با گروه "شریعت برای بلژیک" در ارتباط بوده‌اند.

مطالب مرتبط