سروزیر تازه دهلی از همه مردم برای شرکت در مراسم تحلیفش دعوت کرد

حق نشر عکس AFP
Image caption مبارزه با فساد و تبعیض طبقاتی، رشوه‌گیری و کنترل تورم به عنوان اهداف اصلی این حزب معرفی شده است

آرویند کجریوال، رهبر حزب "عام آدمی" (مردم معمولی)، که در انتخابات محلی اخیر دهلی، پایتخت هند، پیروز شده است از تمام مردم شهر دعوت کرده تا در مراسم تحلیف وی به عنوان سروزیر تازه شرکت کنند.

مراسم تحلیف سروزیر تازه دهلی قرار است روز شنبه (۱۴ فوریه) برگزار شود.

بر اساس گزارش‌ها از هند، مراسم تحلیف آقای کجریوال قرار است در منطقه موسوم به "رامیلا" برگزار شود. به طور سنتی مراسم سوگند سروزیر دهلی در ساختمان مجلس محلی دهلی برگزار می‌شود. از زمین‌های "رامیلا" برای تبلیغات و گردهمایی‌های سیاسی استفاده می‌شود.

سروزیر منتخب دهلی در سخنانی که از شبکه اف‌ام پخش می‌شد، از همه مردم خواست تا در این مراسم شرکت کنند. او در سخنان خود گفت که وی سروزیر دهلی نیست بلکه "شما (مردم) سروزیر دهلی هستید."

حزب "عام آدمی" در مجلس ۷۰ نفره دهلی توانست ۶۷ کرسی را تصاحب کند.

این آمار شکست بزرگی برای حزب رقیب آقای کجریوال یعنی حزب بی‌جی‌پی و رهبر آن ناریندرا مودی، نخست وزیر کنونی هند، است.

حزب بی‌جی‌پی در انتخابات سراسری ماه مه سال گذشته میلادی در هند با رای بسیار بالایی پیروز شد؛ و از آن زمان تاکنون توانسته است تا در چند انتخابات محلی پیروز شود.

آقای کجریوال مدتی قبل نیز در انتخابات محلی سال ۲۰۱۳ این شهر پیروز شده بود اما پس از ۴۹ روز و به دنبال اختلافاتی بر سر یک لایحه مبارزه با فساد از مقام خود استعفا داد.

سروزیر تازه دهلی، در سال ۲۰۰۶ به دلیل خدمات اجتماعی خود و ابتکار مبارزه ضد فساد، جایزه "رامون مگسیسی‌" را ربود. جایزه مهمی که از آن به عنوان "جایزه نوبل آسیا" نام برده می‌شود.

او در سال ۱۹۶۸ در ایالت شرقی هاریانا در یک خانواده از طبقه متوسط به دنیا آمد.

آقای کجریوال تحصیلات عالی خود را در یکی از مهمترین موسسات عالی تکنولوژی هند (آی‌تی‌تی) به پایان رساند و موفق به اخذ درجه مهندسی مکانیک شد.

در سال ۱۹۹۲ وارد خدمت دولت شد اما در سال ۲۰۰۶ از مقام خود استعفا داد و یک سازمان غیردولتی تاسیس کرد تا تمام وقت خود را صرف مبارزه با عدم شفافیت دولت و بالابردن سطح آگاهی مردم در باره حق برخورداری از اطلاعات، کند.

آقای کحریووال در سال ۲۰۱۱ کمپین ضد فساد در هند را تشکیل داد تا دولت هند را به بازنگری در قوانین ضد فساد مجبور کند. در دوم اکتبر ۲۰۱۲ در سالروز تولد مهاتما گاندی، آقای کجریوال حزب "عام آدمی" (مردم معمولی) را تشکیل داد.

مبارزه با فساد و تبعیض طبقاتی، رشوه‌گیری و کنترل تورم به عنوان اهداف اصلی این حزب معرفی شده است.

مطالب مرتبط