دادگاه مصر خبرنگاران شبکه الجزیره را آزاد کرد

Image caption از راست به چپ: گرسته، محمد و فهمی. گرسته اخراج شده و محمد و فهمی تا زمان برگزاری محاکمه آزاد خواهند بود

خبرنگاران زندانی شبکه تلویزیونی الجزیره در مصر آزاد شده‌اند.

روز پنجشنبه، ۲۳ بهمن (۱۲ فوریه)، دادگاه رسیدگی مجدد به پرونده اتهامی باهر محمد، خبرنگار، و محمد فهمی، رئیس دفتر شبکه خبری الجزیره در مصر، که به اتهام تبلیغات کذب علیه مصر و انتشار گزارش‌های مضر به امنیت این کشور تحت پیگرد قرار داشته‌اند، دستور داد آنان تا آغاز محاکمه در روز ۲۳ فوریه در برابر سپردن وثیقه و قرار کفالت آزاد شوند.

این دو نفر در دسامبر سال ۲۰۱۳ بازداشت شدند و تا کنون ۴۱۱ روز را در زندان به سر برده‌اند.

پیشتر، این دو نفر، همراه با پیتر گرسته، خبرنگار استرالیایی شبکه الجزیره، به همین اتهامات محاکمه و به دوره‌های حبس تا ده سال محکوم شده بودند اما اول ژانویه سال جاری، دیوانعالی مصر این احکام را نقض و دستور رسیدگی مجدد به پرونده را صادر کرد. در نظام قضایی مصر، دیوانعالی، مستقر در قاهره، بالاترین مرجع رسیدگی به پرونده‌های قضایی است و حق دارد احکام دادگاه‌های بدایت و تجدید نظر را در صورت تشخیص وجود نقص قانونی یا اعمال ناقص قانون نقض کند.

قضات دیوانعالی در رای خود برای نقض احکام زندان علیه این سه نفر، حکم دادگاه کیفری را عجولانه توصیف کرده و گفته بودند که دادگاه پیش از صدور رای، منتظر دریافت گزارش‌های کارشناسی پزشکی و قانونی لازم نمانده بود در حالیکه متهمان گفته بودند که برای اعتراف به اتهامات، تحت فشار جسمی و روحی قرار گرفته بودند. حقوقدانان احکامی را که به طور کلی یا جزئی مبتنی بر اعترافی باشد که زیر شکنجه یا تحت فشار به دست آمده، فاقد اعتبار قانونی می‌دانند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption گرسته از مصر اخراج شد و به استرالیا رفت

پیشتر، پیتر گرسته براساس فرمان رئیس جمهوری مصر در مورد اخراج محکومان خارجی دادگاه‌های این کشور، از مصر اخراج شده است. همچنین، محمد فهمی که دارای تابعیت دوگانه مصری - کانادایی بوده، با اعلام ترک تابعیت مصری خود، خواستار برخورداری از امکان اخراج از مصر شده است.

خبرگزاری فرانسه به نقل از کارشناسان حقوقی گزارش کرده است که قاعدتا دادگاه باید قرار منع پیگرد پیتر گرسته در محاکم مصر را صادر کند و خانواده محمد فهمی نیز گفته‌اند در انتظار اخراج او هستند. در عین حال، سرنوشت باهر محمد، تبعه مصر، مشخص نیست. به گفته کارشناسان، در صورتی که دادگاه به تبرئه محمد باهر رای ندهد، او با محکومیت زندان مواجه است مگر اینکه مشمول عفو رئیس جمهوری شود.

رئیس بخش گردآوری اخبار تلویزیون الجزیره ضمن ابراز خرسندی از آزادی موقت خبرنگاران این شبکه، ابراز امیدواری کرده است که این اقدام "سرآغاز خاتمه این ماجرای بی‌معنی" باشد.

حق نشر عکس AP
Image caption محمد فهمی تابعیت مصری خود را ترک کرده و امید دارد از مصر اخراج شود

این سه خبرنگار الجزیره به دلیل تهیه گزارش‌هایی که در جریان ناآرامی‌های پس از برکناری محمد مرسی، رئیس جمهوری سابق مصر توسط ارتش این کشور منتشر کردند در دسامبر سال ۲۰۱۳ بازداشت و محاکمه شدند. ظاهرا از نظر مقامات مصری، گزارش‌های آنان دارای جهتگیری به نفع گروه اخوان‌المسلمین بود. رئیس جمهوری سابق مصر به این گروه تعلق داشت.

این سه نفر از جمله بیست متهمی بودند که در دادگاه اولیه محاکمه شدند. از آن میان، دوازده تن دیگر، که همگی شهروندان مصری بودند، در ارتباط با اتهام "تعلق به سازمان تروریستی" مجرم شناخته شدند. دو تن از متهمان تبرئه شدند و برای سه نفر، که شهروندان خارجی بودند و در زمان محاکمه در مصر حضور نداشتند، حکم غیابی صادر شد.

پس از برکناری محمد مرسی و چند ماه تظاهرات طرفداران گروه اخوان المسلمین که با خشونت و تلفاتی هم همراه بود، دولت مصر این گروه را به انجام یک رشته عملیات خرابکاری متهم و آن را سازمان تروریستی و غیرقانونی اعلام کرد.

منابع مالی خبرگزاری الجزیره توسط دولت قطر تامین می‌شود که در زمان حکومت محمد مرسی، از او حمایت می کرد. به همین دلیل، برخی از ناظران بازداشت سه خبرنگار این شبکه را با موضوع گسترده‌تر روابط دولت جدید مصر و قطر مرتبط دانسته و آن را دارای ابعاد سیاسی می‌دانند.

مطالب مرتبط