عربستان سعودی دو زن متهم به نقض 'ممنوعیت رانندگی' را آزاد کرد

حق نشر عکس na
Image caption خانم هذلول تا حدود ۲۴ ساعت بعد از ورود به عربستان سعودی و پیش از بازداشت در توییتر خود با انتشار تصاویری که او را پشت فرمان نشان می‌داد قانون "منع رانندگی زنان" را به سخره گرفته بود

مقام‌های عربستان سعودی روز پنجشنبه دو فعال حقوق زنان به نام‌های لجین الهذلول و میسا العمودی را پس از دو ماه و نیم بازداشت آزاد کردند.

این دو فعال حقوق زنان در ماه دسامبر و به دنبال حضور در کارزاری که از زنان سعودی دعوت می کرد قانون "منع رانندگی بانوان" را در این کشور نقض کنند بازداشت شده بودند.

خانم الهذلول که از فعالان سرشناس در شبکه‌های اجتماعی است در روزهای پایانی نوامبر و پس از آنکه با اتومبیل خود از مرز امارات متحده عربی وارد خاک عربستان شد به سبب بی‌توجهی به هشدار ماموران سعودی بازداشت شد.

در پی این بازداشت، خانم العمودی که روزنامه نگار سعودی و مقیم امارات متحده عربی است در حمایت از لجین الهذلول و در حال رانندگی با اتومبیلش وارد خاک عربستان شد تا به بازداشتگاه برود.

حق نشر عکس AFP
Image caption در چند سال اخیر شماری از زنان سعودی با سرپیچی از قانون منع رانندگی بانوان، مقام‌های مذهبی را در این کشور به چالش کشیده‌اند

مقام‌های عربستان سعودی پیشتر در ماه دسامبر پرونده قضایی این دو فعال حقوق زنان را به دادگاه رسیدگی به جرایم تروریستی ارجاع داده بودند.

این اقدام با واکنش اعتراض‌آمیز فعالان حقوق زنان در شبکه‌های اجتماعی کشورهای عرب مواجه شد.

خبرگزاری فرانسه به نقل از یکی از دوستان خانم الهذلول گزارش داده که شرایط آزادی آنها رسما اعلام نشده است.

آزادی این دو فعال اجتماعی که با ممنوعیت رانندگی زنان در سعودی مخالف هستند با واکنش مثبت هواداران آنها در شبکه‌های اجتماعی مواجه شده است.

خانم هذلول تا حدود ۲۴ ساعت بعد از ورودش به عربستان سعودی و پیش از آنکه به سبب رانندگی بازداشت شود در حساب توییتر خود، با انتشار تصاویری که او را پشت فرمان نشان می داد، قانون منع رانندگی زنان در خاک سعودی را به سخره گرفته بود.

مطالب مرتبط