نوار صوتی منصوب به رئیس‌جمهوری مصر جنجال آفرید

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption سیسی در کنار حاکم دوبی

درخواست پول از دیگران در هر شرایطی موضوع بسیار حساس و ظریفی است. بنابراین پخش یک نوار صوتی که در آن ظاهرا رییس جمهور مصر کشورهای عربی خلیج فارس را مسخره می‌کند آن هم درست در زمانی که از همان حکومت‌ها تقاضای پول می کند، بسیار بحث برانگیز شده و روی شبکه های اجتماعی در جهان عرب واکنش های فراوانی را برانگیخته است.

هشتگ " سیسی کشورهای حاشیه خلیج فارس را تحقیر می کند" در شبکه های اجتماعی جهان عرب پوشش فراوانی داشته و به فاصله دو روز از پخش این نوارصوتی بیش از یک میلیون بار توییت شده است. این نوار صوتی اولین بار توسط یک شبکه تلویزیونی طرفداران اسلامگرایان در ترکیه روی وبسایت یوتیوب منتشر شد و از آن زمان چند صد هزار بار شنیده شده است.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption ترجمه متن: "این تصویر یک بانک در عربستان سعودی است"

صحت این نوار صوتی را نمی توان تایید کرد و تاکنون دفتر ریاست جمهوری مصر نیز به آن واکنشی نشان نداده است. اما نخست وزیر مصر این نوار را تکذیب کرده و آن را " دروغ" خوانده است.

برخی از کاربران شبکه های اجتماعی با شنیدن این نوار صوتی درمورد آینده مناسبات حکومت مصر با کشورهای ثروتمند خلیج فارس که جزوحامیان مالی قاهره هستند، اظهار نگرانی کرده و برخی دیگر از کاربران که ظاهرا اهل کشورهای حاشیه خلیج فارس هستند از دولت‌های خود خواسته اند که با توجه به لحن "بی ادبانه و قدرناشناسانه" رهبر مصر کمک های مالی خود را به آن کشور متوقف کنند.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption "کسی چیزی از مغازه می‌خواد؟"

این نوار صوتی که اصالت آن قابل تایید نیست به یک سال پیش و زمانی که آقای سیسی هنوز وزیر دفاع بود مربوط می شود. در این مکالمات ضبط شده می شنویم که او به رییس دفتر خود می گوید تا از حکومت عربستان سعودی بخواهد که ۱۰ میلیارد دلار به حساب بانکی نیروهای مسلح مصر واریز کنند. او می گوید که همین رقم نیز از دولت های کویت و امارات متحده عربی درخواست شود.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption "تصویری از مرد سعودی با پولش"

وقتی که رییس دفتر او در پاسخ می‌خندد، ژنرال سیسی می گوید:" مگه چیه؟ آنها به اندازه برنج پول دارند." به معنای دیگر آنها در پول غرقند.

اما کاربران اهل عربستان سعودی به این نوار صوتی چه واکنشی نشان داده اند؟ بسیاری از آنها با لحنی طنز آمیز واکنش نشان داده و در پیامهای خود روی شبکه های اجتماعی عکسهایی از برنج را نیز اضافه کرده اند. یک هشتگ با عنوان طنز آمیز "آنها به اندازه برنج پول دارند" طی چند روز گذشته در عربستان سعودی جزو پرطرفدارترین موضوعات بوده و چند صد هزار بار توییت شده است.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption "پولشویی"

حتی یک روزنامه نگار رسانه خبری فرانسه ۲۴ به انتشار این جوک ها پیوسته و نوشته است:"به نظر می رسد که واحد پول مشترک کشورهای عربی حوزه خلیج فارس برنج است."

به نظر می رسد که پخش این نوار صوتی جنجال برانگیز تاکنون روی مناسبات کشورهای حاشیه خلیج فارس با حکومت مصر تاثیر منفی به جا نگذاشته است. به گزارش خبرگزاری دولتی عربستان سعودی، ملک سلمان پادشاه عربستان سعودی اخیرا گفته است:"موضع عربستان سعودی در قبال مصر و ثبات و امنیت آن کشور بسیار محکم است و هیچ تغییری نخواهد کرد."