رئیس جمهوری آمریکا قتل سه دانشجوی مسلمان را تقبیح کرد

حق نشر عکس Reuters
Image caption آقای اوباما گفته است هیچ کس نباید به خاطر "ظاهر" یا "شیوه عبادتش" هدف قرار بگیرد

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا با تقبیح قتل سه دانشجوی مسلمان در شهر چپل هیل این اقدام را "بی‌رحمانه و ظالمانه" توصیف کرد.

آقای اوباما در بیانیه‌ای گفت که هیچ کس در آمریکا نباید به خاطر "ظاهر" یا "شیوه عبادتش" هدف قرار بگیرد.

این بیانیه آقای اوباما پس از آن منتشر می‌شود که رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه از سکوت آقای اوباما در مورد قتل این سه جوان انتقاد کرده بود.

روز چهارشنبه، کاخ سفید، دفتر رئیس جمهوری آمریکا، با صدور بیانیه‌ای گفته بود که برای اظهار نظر در مورد این واقعه، در انتظار نتیجه تحقیقات پیرامون انگیزه قتل است.

در حالی که مظنون این حادثه در بازداشت به سر می‌برد پلیس در حال تحقیق در مورد انگیزه این قتل‌ها است.

خانواده مقتولین این قتل‌ها را ناشی از نفرت می‌دانند.

روز یازدهم فوریه مردی در شهر چپل هیل در ایالت کارولینای شمالی آمریکا سه دانشجوی مسلمان را با شلیک گلوله کشت.

حق نشر عکس na
Image caption ضیا شادی برکات، یُسر محمد ابوصالحه و رزان محمد، مقتولان این حادثه بودند

ضیا شادی برکات، ۲۳ ساله دانشجوی رشته دندانپزشکی، همسرش یُسر محمد ابوصالحه، ۲۱ ساله و خواهر همسرش رزان محمد، ۱۹ ساله مقتولان این حادثه بودند و مراسم تشیع جنازه آنان روز گذشته با حضور هزاران نفر در چپل‌هیل برگزار شد.

در مراسم خاکسپاری این سه نفر، پدر یُسر و رزان گفت که دو دختر و داماد او قربانی "تنفر مذهبی" شده‌اند و قاتل را متهم کرد که به خاطر عقاید دینی این سه نفر، آنان را به قتل رسانده است.

پس از انتشار خبر قتل این سه نفر نیز، به نقل از برخی منابع پلیس محلی گزارش شد که احتمال دارد انگیزه قاتل، نفرت مذهبی بوده باشد.

دیگر منابع پلیس گفتند که ممکن است قتل با انگیزه شخصی صورت گرفته باشد زیرا کریگ هیل همسایه سه فرد مقتول بود و بین آنان سابقه اختلاف و درگیری لفظی در مورد استفاده از پارکینگ وجود داشته است.

همسر قاتل نیز گفته بود که این قتل‌ها صرفا به دلیل اختلاف بر سر مسایل شخصی روی داده و شوهرش دارای تعصب خاص مذهبی نبوده است.