دادستان آرژانتینی خواهان تحقیق در مورد اتها‌م‌های رئیس‌جمهوری شد

حق نشر عکس Reuters
Image caption دادستان آرژانتین، رئیس‌جمهوری را به لاپوشانی نقش ایران در بمب‌گذاری آمیا متهم کرده است

جراردو پولیسیتا یک دادستان آرژانتینی از قاضی فدرال خواسته‌است از رئیس جمهوری این کشور در ارتباط با اتهام‌ تلاش برای پنهان‌کردن نقش ایران در بمب‌گذاری سال ۱۹۹۴ مرکز یهودیان تحقیق کند.

کریستینا فرناندز د کرشنر رئیس جمهوری آرژانتین این اتهام‌ها را رد کرده و دولتش این تحقیق را یک"حمله غیردموکراتیک" خوانده است.

اقدام تازه جراردو پولیسیتا دادستان به این معنا است که قاضی باید در مورد صدور مجوز انجام تحقیقات تازه درباره اتهام‌های خانم فرناندز تصمیم بگیرد.

در صورت موافقت دادستان و قاضی درباره وجود مستندات کافی مبنی بر مجرم بودن خانم فرناندز، او ممکن است تحت تعقیب قرار بگیرد و رسما متهم شود.

پیش از این کلارین، روزنامه منتقد دولت آرژانتین گزارش داده بود که دادستان فدرال آرژانتین، رئیس‌جمهوری این کشور را به تلاش برای لاپوشانی نقش ایران در بمب‌گذاری مرکز یهودیان آمیا متهم کرده است.

به گزارش آسوشیتدپرس، جراردو پولیسیتا که پس از آلبرتو نیسمان، به پرونده بمب‌گذاری در مرکز فرهنگی یهودیان در آرژانتین رسیدگی می‌کند بر اتهام‌های کریستینا فرناندز رئیس جمهوری این کشور تاکید کرده است.

جراردو پولیسیتا از روز جمعه تحقیقات در مورد این پرونده را از نو آغاز کرده است.

پولیسیتا بر روی پرونده‌ای کار می‌کند که پیش از او آلبرتو نیسمان، دادستان سابق این کشور روی آن کار می‌کرد.

جسد آلبرتو نیسمان روز هجده ژانویه و ساعاتی پیش از این که در دادگاه حاضر شود و علیه کریستنیا فرناندز شهادت بدهد، در آپارتمانش پیدا شد.

آلبرتو نیسمان در پرونده‌ای نزدیک به سیصد صفحه، خانم فرناندز، رئیس جمهوری این کشور و هکتور تیمرمن، وزیر امور خارجه و برخی از مقام‌های دولت او را متهم کرده بود که در مقابل واردات نفت از ایران، درباره نقش مقام‌های ایرانی در انفجار آمیا پنهان‌کاری کرده‌اند.

دولت آرژانتین این اتهام‌ها را "پوچ و بی‌اساس" خوانده است.

آقای نیسمان ۵۱ ساله روز یکشنبه هجدهم ژانویه در حالی در آپارتمانش پیدا شد که با شلیک گلوله جان خود را از دست داده بود.

در ابتدا دادستانی که در مورد مرگ آقای نیسمان تحقیق می‌کند گفته بود، به نظر می‌رسد علت مرگ او خودکشی بوده است، اما نامه‌ای که رئیس‌جمهوری آرژانتین ۲۲ ژانویه، منتشر کرد، این نظریه را مورد تردید قرار داد.

رئیس دفتر رئیس‌جمهوری آرژانتین گفته است که "نیروهای خودسر" سرویس اطلاعاتی آن کشور در قتل آلبرتو نیسمان، دادستان پرونده انفجار در مرکز فرهنگی یهودیان در بوئنس آیرس نقش داشته‌اند.

خانم فرناندز ۲۶ ژانویه سازمان اطلاعاتی آرژانتین را منحل کرد و از تاسیس سازمانی جدید به جای "دبیرخانه اطلاعات"، که بیشتر با مخفف نام قدیمش "ساید" شناخته می‌شود، خبر داد.

به گفته او انتخاب مدیران این "سازمان اطلاعات فدرال" جدید بر عهده دولت است ولی انتصاب آنها مشروط به تایید کنگره خواهد بود.

او در سخنرانی خود اعلام کرد که "هدف ما باید اصلاح دستگاه اطلاعاتی آرژانتین باشد چون دستگاه فعلی در جهت منافع ملی حرکت نکرده است."

مطالب مرتبط