درسدن، هفتاد سال بعد از آتش‌باران ۳۷ ساعته شهر

حق نشر عکس AFP
Image caption در حمله ۳۷ ساعته جنگنده‌های بریتانیایی و آمریکایی مرکز شهر درسدن ویران شد

هفتاد سال پیش، بمب‌های نیروی هوایی آمریکا و بریتانیا منطقه‌ای به وسعت ۳۳ کیلومتر مربع را در شهر درسدن با بمب‌های آتش‌زا به آتش کشیدند و شهر را ویران کردند.

در این حمله دست‌کم ۲۵ هزار نفر کشته شدند.

یوآخیم گائوک رئیس جمهوری آلمان در مراسمی که به یادبود این روز برگزار شده بود گفت که داغ این حمله بر یاد و خاطره بازماندگان آن باقی مانده است.

نیروهای متفقین در جریان جنگ جهانی دوم معتقد بودند که این شهر یک مرکز فرماندهی حیاتی نازی‌ها است.

نیروهای آلمان از شهر درسدن که در شرق این کشور واقع شده برای دفاع از کشور در مقابل نیروهای اتحاد جماهیر شوروی که از شرق به سوی آلمان در حرکت بودند استفاده می‌کردند.

حق نشر عکس Getty
Image caption تصویر ترکیبی از شهر ویران و درسدن امروز را نشان می‌دهد

مراسم یادبود این روز در کلیسای "بانوی ما" در مرکز شهر درسدن برگزار شد یکی از نقاطی که پس از ویرانی در جریان جنگ جهانی دوم دوباره بازسازی شده است.

رئیس جمهوری آلمان در سخنرانی خود درسدن را سمبل رنج جنگ دانست و گفت آلمان باید از گذشته‌اش درس بگیرد. "ما می‌دانیم چه کسی این جنگ خونین را آغاز کرد و به همین خاطر قربانیان جنگ را فراموش نمی‌کنیم."

در حمله جنگنده‌های بریتانیایی و آمریکایی که از ۱۳ فوریه ۱۹۴۵ آغاز شد و ۳۷ ساعت به طول انجامید، مرکز شهر درسدن به آتش کشیده شد.

پس از پایان این حمله ده‌ها هزار ساختمان‌ شهر از جمله سالن اوپرای معروف و تعدادی از موزه‌های درسدن به آوار تبدیل شدند.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption رئیس جمهوری آلمان گفت که داغ این حمله بر یاد و خاطره بازماندگان آن باقی مانده است

ابتدا به نظر می‌رسید این کلیسای قرن هجدهمی توانسته از این حملات جان سالم به در ببرد اما ساختمان آن به دلیل شدت آتش فرو ریخت.

جنی هیل خبرنگار بی‌بی‌سی از شهر درسدن می‌گوید بسیاری از شهرهای اروپایی در جریان جنگ جهانی دوم بمباران شدند اما درسدن سمبل جنگ ویران‌گر باقی ماند.

به گفته او نشانه‌های این حمله هنوز بر در و دیوار شهر باقی است.