شورای همکاری خلیج فارس خواستار دخالت نظامی سازمان ملل در یمن شد

حق نشر عکس Reuters
Image caption کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس، تسلط حوثی‌ها بر صنعا را "کودتا" می‌دانند

وزیران خارجه کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس از شورای امنیت خواسته اند که با اتکا به فصل هفتم منشور سازمان ملل متحد، دخالت نظامی در یمن صورت بگیرد.

در بیانیه نشست اضطراری وزرای خارجه شورای همکاری خلیج فارس آمده است شورای امنیت باید با استفاده از دخالت نظامی یا برقراری تحریم‌های اقتصادی، بحران سیاسی جاری در یمن را حل کند.

"شورای همکاری خلیج"، تسلط یافتن شبه‌نظامیان حوثی بر صنعا را "کودتا" علیه دولت مشروع این کشور نامیده است.

از ماه ژانویه که رئیس جمهوری و دولت یمن در اعتراض به اقدامات حوثی‌ها از قدرت کناره‌گیری کردند این شبه‌نظامیان شیعه امور پایتخت را در دست گرفته و با شماری از قبایل سنی در مناطق جنوبی رویارویی مسلحانه داشته اند.

روز شنبه شمار کشورهایی که سفارتخانه‌های خود را در صنعا تعطیل کردند به ۱۴ کشور رسید.

حق نشر عکس AFP
Image caption شماری از کشورهای غربی و عرب، سفارتخانه‌های خود را در صنعا تعطیل کرده‌اند

آمریکا، بریتانیا، فرانسه، آلمان و ایتالیا هفته قبل در واکنش به آنچه "نگرانی‌های امنیتی" توصیف شد سفارتخانه‌های خود را در صنعا تعطیل کرده و روز شنبه هلند، ترکیه و اسپانیا نیز به این فهرست افزوده شدند.

همچنین هیئت‌های دیپلماتیک پنج کشور عرب حاشیه خلیج فارس، عربستان سعودی، بحرین، قطر، کویت و امارات متحده عربی، صنعا را ترک کرده اند.

حوثی ها پس از انحلال پارلمان یمن و تشکیل شورای ریاست جمهوری، از تهیه قانون اساسی تازه ای برای اداره امور کشور سخن گفته‌اند.

کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس، قدرت گرفتن حوثی‌ها در یمن را تهدیدی برای امنیت و ثبات خود می‌دانند و می‌گویند شیعیان حوثی از پشتیبانی لجستیکی ایران برخوردار هستند.

مقام های ایران و حوثی‌ها این اتهام را رد می‌کنند.

حق نشر عکس epa
Image caption حوثی‌ها می‌گویند در مخالفت با فساد دولتی مقامات پیشین یمن، امور این کشور را در دست گرفته‌اند

حوثی‌ها همچنین موضعگیری اخیر شورای همکاری خلیج فارس را تقبیح کرده اند.

این درحالیست که روز یکشنبه قرار است اعضای شورای امنیت برای بررسی موضوع یمن و صدور قطعنامه تشکیل جلسه دهند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، پیش‌نویس قطعنامه شورای امنیت از شبه‌نظامیان حوثی می‌خواهد که "سریعا و بدون قید و شرط" از ادارات دولتی خارج شوند، عبد ربه منصور هادی رئیس جمهوری مستعفی و اعضای کابینه را از حبس خانگی خارج کنند، و با "حسن نیت" در مذاکرات آشتی به رهبری سازمان ملل مشارکت جویند.

در پیش‌نویس قطعنامه شورای امنیت، به فصل هفتم منشور ملل متحد برای دخالت نظامی در یمن، اشاره‌ای نشده است.

مطالب مرتبط