یورش پلیس دانمارک به یک کافی‌نت در کپنهاگ

حق نشر عکس REUTERS
Image caption پلیس مشغول تحقیق درباره حادثه تیراندازی به کافه محل برگزاری نشست آزادی بیان است

پلیس دانمارک به یک کافی‌نت (کافه اینترنتی) در نزدیکی محل سانحه دیروز یورش برده است.

تلویزیون دانمارک تصویر نیروهای امنیتی این کشور را نشان داده است که با لباس سیاه وارد کافی‌نت شدند. این کافه نزدیک محلی است که یک مرد مسلح به ظن دو حمله مسلحانه توسط پلیس کشته شده است.

گزارش شده پلیس دست‌کم دو نفر را با خود برده است.

پلیس دانمارک امروز اعلام کرد مردی که احتمالا عامل تیراندازی اخیر در کپنهاگ، پایتخت دانمارک بوده، به ضرب گلوله کشته شده است. بیشتر اینجا بخوانید.

نخست‌وزیر دانمارک امروز به کنیسه‌ای رفت که اوایل روز در نزدیکی آن یک یهودی با شلیک مردی مسلح کشته شد و دو پلیس هم زخمی شدند.

هله تورنینگ اشمیت گفته دولتش به هیچ عنوان در دفاع از آزادی بیان کوتاه نخواهد آمد و از جامعه یهودیان دانمارک محافظت خواهد کرد.

خانم تورنینگ اشمیت از مردم کشورش خواسته عقاید خود را آزادانه بیان کنند.

حق نشر عکس AP
Image caption مردم به یاد مرد یهودی کشته شده، پای دیوارهای کنیسه اصلی یهودیان گل گذاشته‌اند

تیراندازی‌ها چگونه اتفاق افتاد؟

روز پرحادثه دانمارک، شنبه ۱۴ فوریه با شلیک مردی مسلح به یک کافه در مرکز شهر کپنهاگ، پایتخت دانمارک آغاز شد. در حادثه اول، مردی مسلح به جلسه‌ای با موضوع آزادی بیان که در کافه‌ای در کپنهاگ برگزار می شد، حمله کرد. در این تیراندازی یک نفر کشته و سه مامور پلیس مجروح شدند.

لارس ویلکس، کارتونیست سوئدی که پیشتر برای کشیدن کاریکاتور پیامبر اسلام از سوی گروه‌های اسلامگرا تهدید به مرگ شده بود، در نشست این کافه حضور داشته اما آسیبی به او نرسیده است.

اوایل روز یکشنبه در حادثه دوم، در تیراندازی دیگری نزدیک کنیسه اصلی یهودیان در کپنهاگ یک مرد یهودی کشته و دو پلیس دیگر زخمی شدند.

پلیس دانمارک می‌گوید تصاویر ضبط شده نشان می‌دهد که عامل هر دو تیراندازی یک نفر بوده است که در حمله پلیس کشته شده است.

پلیس پیش‌تر گفته بود دنبال مظنون دیگری نیست.