ایتالیا بیش از ۲ هزار مهاجر را در دریای مدیترانه نجات داد

حق نشر عکس Reuters
Image caption هزاران مهاجر غیرقانونی از کشورهای آفریقایی و خاورمیانه با قایق‌های کوچک عازم اروپا می‌شوند

مقام‌های ایتالیا اعلام کردند که گارد ساحلی این کشور بیش از دو هزار مهاجر سرگردان در دریای مدیترانه را در امتداد سواحل لیبی نجات داده اند.

به گفته مقام‌های ایتالیا، افراد حاضر در این عملیات نجات، از سوی مردانی مسلح که سوار بر قایق‌های تندرو از سوی سواحل لیبی آمدند تهدید شدند.

هفته گذشته دستکم ۳۰۰ مهاجر که با قایق‌های کوچک در آب‌های مدیترانه بودند جان خود را در امواج خروشان از دست دادند.

روز جمعه ایتالیا گروهی ۶۰۰ نفره از مهاجران را در ۸۰ کیلومتری سواحل لیبی نجات داد.

روز یکشنبه در تازه‌ترین عملیات نجات مهاجران در دریای مدیترانه، گارد ساحلی ایتالیا از هواپیما، چهار ناوچه، دو یدک‌کش و شناورهای نیروی دریایی این کشور استفاده کرد.

حق نشر عکس EPA
Image caption گارد ساحلی ایتالیا تاکنون هزاران مهاجر سرگردان در دریای مدیترانه را نجات داده است

به گزارش رسانه‌های محلی، این مهاجران غیرقانونی که سوار بر ۱۲ قایق از لیبی عازم اروپا بودند پس از نجات به ایتالیا برده شدند.

وزارت حمل و نقل ایتالیا اعلام کرده که در زمان اجرای عملیات نجات، چهار مرد مسلح به کلاشینکوف و سوار بر قایق‌های تندرویی که از سوی لیبی می آمد با تهدید به گارد ساحلی ایتالیا دستور دادند که قایق‌های خالی مهاجران را بازگرداند.

به گفته وزیر حمل و نقل ایتالیا، این مردان مسلح پس از دریافت قایق‌های خالی از محل دور شده اند.

کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد می گوید در سال ۲۰۱۴ نزدیک به ۳۵۰۰ نفر در مسیر عبور از دریای مدیترانه برای رسیدن به اروپا جان خود را از دست داده اند.

با این حال در مدت زمانی مشابه، بیش از ۲۰۰ هزار مهاجر نجات داده شده اند.

عملیات نجات مهاجران از دریای مدیترانه با انتقاد برخی کشورهای اروپایی از جمله بریتانیا مواجه است که می گویند پناهجویان با این کار تشویق به مهاجرت غیرقانونی می شوند.

مطالب مرتبط