شورای امنیت از حوثی‌ها خواست قدرت را در یمن واگذار کنند

حق نشر عکس EPA
Image caption شبه‌نظامیان حوثی از زمان تسلط بر صنعا ایست‌های بازرسی در پایتخت یمن برقرار کرده‌اند

شورای امنیت سازمان ملل متحد با صدور قطعنامه ای از حوثی‌های یمن خواست تا فورا و بدون قید و شرط از ادارات دولتی در صنعا خارج شوند و به حبس خانگی رئیس جمهوری و اعضای کابینه پایان دهند.

قطعنامه شورای امنیت علیه حوثی های یمن روز یکشنبه و با رای مثبت هر ۱۵ عضو این شورا تصویب شد.

در این قطعنامه به درخواست کشورهای عرب شورای همکاری خلیج فارس برای استفاده از نیروی نظامی علیه حوثی‌ها اشاره‌ای نشده است.

روز شنبه وزیران خارجه عربستان سعودی، بحرین، کویت، امارات متحده عربی، عمان، و قطر با صدور بیانیه ای خواستار دخالت نظامی شورای امنیت در یمن بر اساس فصل هفتم منشور ملل متحد شده بودند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption قطعنامه شورای امنیت به درخواست کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس برای مداخله نظامی در یمن اشاره‌ای نکرد

ماه قبل و در اعتراض به اقدامات شبه‌نظامیان حوثی در صنعا، رئیس جمهوری یمن و کابینه این کشور از مقام های خود کناره گرفتند.

حوثی‌ها که خود را انصارالله می نامند از چند هفته قبل شماری از مقام های مستعفی یمن از جمله عبد ربه منصور هادی رئیس جمهور و خالد بحاح نخست وزیر را در حبس خانگی نگه داشته اند.

شورای امنیت در قطعنامه خود هشدار داده که یمن در آستانه "سقوط" قرار دارد.

در یک هفته اخیر بسیاری از کشورهای غربی و عربی سفارتخانه های خود در یمن را تعطیل کردند.

در قطعنامه شورای امنیت بدون اشاره به جزییات آمده است که اگر حوثی ها به درخواست واگذاری قدرت عمل نکنند این شورا "آمادگی دارد اقدامات دیگری انجام دهد."

حوثی ها پس از انحلال پارلمان یمن و تشکیل شورای ریاست جمهوری، از تهیه قانون اساسی تازه ای برای اداره امور کشور سخن گفته‌اند.

کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس، قدرت گرفتن حوثی‌ها در یمن را تهدیدی برای امنیت و ثبات خود می‌دانند و می‌گویند شیعیان حوثی از پشتیبانی لجستیکی ایران برخوردار هستند.

مقام های ایران و حوثی‌ها این اتهام را رد می‌کنند.

مطالب مرتبط