نخست وزیر عراق: در حال تدارک عملیاتی برای بازپس‌گیری موصل هستیم

حق نشر عکس Getty
Image caption حیدرعبادی، نخست وزیر عراق

حیدر عبادی، نخست وزیر عراق می‌گوید که نیروهای نظامی این کشور در حال تدارک عملیاتی برای بازپس‌گیری شهر موصل از پیکارجویان گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) هستند.

آقای عبادی در گفتگویی با جان سیمپسون، خبرنگار بی‌بی‌سی ابراز امیدواری کرد که موصل ظرف چند ماه و با حداقل تلفات آزاد شود.

شهر موصل در شمال عراق با بیش از یک میلیون سکنه از ماه ژوئن سال گذشته در تصرف پیکارجویان داعش است.

نخست وزیر عراق بدون اشاره به تاریخ دقیق شروع عملیات، ابراز امیدوار کرد که تا قبل از پایان سال جاری میلادی این عملیات آغاز شود.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption نیروهای امنیتی عراق در صدد بازپس گیری موصل هستند

آقای عبادی کندی روند کمک های بین المللی برای مقابله با داعش در اولین ماه های به قدرت رسیدنش را "قدری ناامیدکننده" توصیف کرد.

اما نخست وزیر عراق افزود در ماه های اخیر اوضاع بهتر شده است.

آقای عبادی ضرورت حضور نیروهای زمینی آمریکا در مقابله با داعش را رد کرد و بر دریافت اشکال دیگری از کمک، از جمله تسلیحات و آموزش تاکید کرد.

نخست وزیر عراق در بخش دیگری از این مصاحبه گفت که موفقیت این عملیات در گرو همکاری نزدیک بین نیروهای امنیتی عراق، ارتش آمریکا و پیشمرگ های کرد است.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption نیروهای داعش از تابستان سال گذشته کنترل موصل را دراختیار دارند

آقای عبادی در مورد همکاری سایر کشورها در مقابله با داعش گفت: "ما از حمایت آنها استقبال می کنیم. اما خواستار حضور آنها در داخل عراق نیستیم."

این در حالی است که گفته می شود ایران در مقابله با داعش در داخل خاک عراق نقش مهمی داشته است.گزارش ها از عراق حاکی است که نیروهای سپاه پاسداران ایران برای مشاوره با نیروهای امنیتی عراق به این کشور اعزام شده اند و خلبان های ایرانی حملات هوایی را علیه مواضع داعش انجام داده اند.

همکاری

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption پیشمرگ‌های کرد پیشروی‌هایی را در حوالی موصل داشته‌اند

آقای عبادی در ماه سپتامبر سال گذشته جانشین نوری مالکی، نخست وزیر سابق شد. آقای مالکی که شیعه مذهب بود از زمان تصدی شغل نخست وزیری همواره به دلیل اعمال سیاست های فرقه گرایانه نسبت به سنی های عراق مورد انتقاد گسترده قرار داشت.

بخش های گسترده ای از شمال و غرب عراق در تابستان سال گذشته به تصرف داعش در آمد.

در حال حاضر نیروهای نظامی عراق به همراه شبه نظامیان شیعه و با کمک حملات هوایی نیروهای ائتلاف عملیاتی را برای بازپس گیری مجدد نواحی شمالی بغداد آغاز کرده اند.

در همین حال پیشمرگ های کرد پیشروی هایی را در حوالی موصل داشته اند.