واکنش‌ها به دعوت نتانیاهو از یهودیان اروپا برای مهاجرت به اسرائیل

حق نشر عکس epa
Image caption روز شنبه در جریان حمله فردی به کنیسه یهودیان در مرکز شهر کپنهاگ، پایتخت دانمارک، یک نفر کشته و دو نفر مجروح شدند

فرانسوا اولاند، رئیس جمهور فرانسه گفته است که اروپا و فرانسه حضور یهودیان را مغتنم می شمارند.

این سخنان آقای اولاند ظاهرا واکنشی است به صحبت های بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل که از یهودیان اروپا دعوت کرده بود که به اسرائیل مهاجرت کنند.

آقای اولاند همچنین گفت: "یهودیان در اروپا و به ویژه فرانسه جایگاه خود را دارند."

مانوئل والس، نخست وزیر فرانسه، هم گفته است که فرانسه نمی خواهد که یهودیان این کشور را ترک کنند.

آقای والس تاکید کرد که اقدامات امنیتی ویژه تا زمان بالا بودن تهدید حملات تروریستی وجود خواهد داشت.

نخست وزیر اسرائیل دیروز یکشنبه ۱۵ فوریه (۲۶ بهمن) با اشاره به ادامه حملات به یهودیان در اروپا از آنها دعوت کرد که به اسرائیل مهاجرت کنند.

روز شنبه ۱۴ فوریه (۲۶ بهمن) در جریان حمله فردی به کنیسه یهودیان در مرکز شهر کپنهاگ، پایتخت دانمارک، یک نفر کشته و دو نفر مجروح شدند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption ماه گذشته حمله به یک سوپر مارکت یهودی در پاریس به کشته شدن ۴ نفر منجر شد

گزارش ها همچنین از تخریب چندین قبر در قبرستان یهودیان در شهری در شرق فرانسه در جریان حمله افراد ناشناس در اواخر هفته گذشته حکایت داشت.

دن روزنبرگ آسموسن، رئیس جامعه یهودیان در دانمارک هم در واکنش به سخنان اخیر آقای نتانیاهو به خبرگزاری رویترز گفت: "ما از این دعوت قدردانی می کنیم، اما ما شهروند دانمارک هستیم و اینجا کشور ماست."

یائیر ملخیور، خاخام اعظم دانمارک ضمن رد دیدگاه ترک دانمارک گفت: "تروریست ها نباید زندگی ما را کنترل کنند. ما باید پس از این شرایط دشوار تا حد ممکن به زندگی عادی خود ادامه دهیم. جامعه یهودیان در دانمارک قوی است."

این اولین باری نیست که نخست وزیر اسرائیل از یهودیان ساکن در اروپا می خواهد که به اسرائیل مهاجرت کنند.

ماه گذشته به دنبال حمله به یک سوپر مارکت یهودی در پاریس که به کشته شدن ۴ نفر منجر شد هم آقای نتانیاهو خواستار مهاجرت یهودیان به اسرائیل شد.