نیروهای وفادار به رئیس جمهور مستعفی یمن بخش‌هایی از شهر عدن را تصرف کردند

حق نشر عکس AP
Image caption نیروهای وفادار به شورشیان شیعه حوثی کنترل صنعا، پایتخت را در دست دارند

نیروهای وفادار به عبد ربه منصور هادی، رئیس جمهور مستعفی یمن شماری از ساختمان های دولتی در عدن در جنوب کشور را به تصرف خود در آورده اند.

این اقدام در پی درگیری هایی بین نیروهای امنیتی وفادار به شورشیان شیعه حوثی که کنترل صنعا، پایتخت را در اختیار دارند و نیروهای وفادار به رئیس جمهور سابق صورت گرفته است.

بر اساس گزارش های دریافتی دست کم ۳ نفر در جریان این درگیری های کشته شدند.

گزارش شده مراکز اطلاعاتی و تجهیزات بخش تلویزیونی از جمله ساختمان هایی است که به تصرف نیروهای وفادار به رئیس جمهور مستعفی درآمده است.

پیشتر شورای امنیت سازمان ملل متحد با صدور قطعنامه ای از حوثی‌های یمن خواست تا فورا و بدون قید و شرط از ادارات دولتی در صنعا خارج شوند و به حبس خانگی رئیس جمهوری و اعضای کابینه پایان دهند.

حق نشر عکس AFP
Image caption عبد ربه منصور هادی، رئیس جمهور سابق یمن در حال حاضر در حبس خانگی بسر می برد

قطعنامه شورای امنیت علیه حوثی های یمن روز گذشته به تصویب رسید و در آن به درخواست کشورهای عرب شورای همکاری خلیج فارس برای استفاده از نیروی نظامی علیه حوثی‌ها اشاره‌ای نشده است.

تعطیلی سفارت ترکیه

در همین حال گزارش شده که ترکیه فعالیت های سفارتش را در یمن به حال تعلیق در آورده و کارکنان خود را به کشور بازگردانده است.

یکی از مقامات وزارت خارجه ترکیه به خبرگزاری رویترز گفته است که ترکیه هم به جمع کشورهایی پیوسته که فعالیت های سفارتخانه اش را در یمن به دلیل نگرانی از وخیم تر شدن اوضاع موقتا تعطیل کرده است.

پیش از این کشورهای عربستان، آمریکا، بریتانیا و فرانسه به دلیل وخامت اوضاع امینی در یمن، سفارتخانه های خود را در این کشور تعطیل کردند.