تفهیم اتهام دو مرد در ارتباط با حملات اخیر دانمارک

حق نشر عکس AFP
Image caption عکسی که رسانه‌های دانمارک از عمر الحسین، مظنون اصلی حملات کپنهاگ منتشر کرده‌اند

پلیس دانمارک می گوید دو مرد در این کشور متهم شده‌‎اند که به مظنون مسلح حملات دانمارک کمک کرده‌اند.

مظنون مسلح حملات دانمارک دیروز، ۱۶ فوریه در حمله پلیس کشته شد. بیشتر اینجا بخوانید.

دو مرد بازداشت شده متهم هستند که در تهیه سلاح‌های حمله و پنهان کردن آن‌ها و همین‌طور مخفی کردن عمر الحسین، مظنون اصلی نقش داشته‌اند.

دو متهم که کم‌تر از ۲۴ ساعت بعد از بازداشت، توسط مقام‌های قضایی تفهیم اتهام شده‌اند، موارد اتهامی را رد کرده‌اند.

به گزارش خبرنگار بی‌بی‌سی از کپنهاگ، دست‌کم پنج نفر در ارتباط با حملات اخیر دانمارک دستگیر شده‌اند. بعضی از متهمان در یک کافی‌نت در منطقه نوربرو کپنهاگ بازداشت شدند و بعضی دیگر در نقاط دیگر شهر.

دیروز پلیس امنیتی به این کافی‌نت یورش برد. به گزارش رسانه ها نیروهای پلیس دیروز بعد از یورش به این کافه اینترنتی، دو نفر را با خود بردند. این کافی‌نت نزدیک محلی بود که مظنون اصلی در آن توسط پلیس کشته شد.

پلیس پیش‎‌تر گفته بود عمر الحسین مظنون اصلی، ۲۲ ساله، مجرم سابقه‌دار و متولد دانمارک، حملات روزهای شنبه و یک‌شنبه را به تنهایی هدایت کرده است. اما امروز با این تفهیم اتهام‌ها اعلام کرد او هم‌دست داشته است.

پلیس می‌گوید عمر الحسین عامل هر دو حمله به کافه محل برگزاری نشست آزادی بیان و همین‌طور کنیسه اصلی یهودیان در کپنهاگ است.

گفته می‌شود مظنون اصلی عضو یک گروه تبهکار و به تنفر از یهودیان مشهور بوده است.

نیروهای امنیتی دانمارک او را فردی توصیف کرده‌اند که با خونسردی به کارش وارد بوده و برای استفاده از سلاح‌های مختلف آموزش دیده بوده است.

گمان می‌رود لارس ویلکس، کارتونیست سوئدی که پیشتر برای کشیدن کاریکاتور پیامبر اسلام از سوی گروه‌های اسلامگرا تهدید به مرگ شده بود، هدف اصلی حمله به کافه نشست آزادی بیان باشد.

او در نشست این کافه حضور داشته اما آسیبی ندیده است.

در حمله به کافه یک کارگردان سینما کشته و سه پلیس زخمی شدند. در حمله روز بعد به یک کنیسه یهودیان هم نگهبان یهودی کنیسه کشته و دو پلیس زخمی شدند.

مطالب مرتبط