حمله جنگنده‌های اف_۱۶ مصر به مواضع داعش در لیبی

حق نشر عکس AP
Image caption تجمع خانواده گروگان‌های مسیحی پیش از انتشار ویدئوی مرگ آنان

ارتش مصر می‌گوید به تلافی سربریدن ۲۱ مصری توسط نیروهای موسوم به دولت اسلامی (داعش) به مواضع این گروه در لیبی حمله هوایی کرده است.

ارتش مصر گفته هدف حمله هوایی اردوگاه‌های نظامی و پایگاه‌های آموزشی نیروهای دولت اسلامی در لیبی بوده است. مقام‌های مصر گفته‌اند شش جنگنده اف_۱۶ مصر هشت حمله هوایی به شهر ساحلی درنه در شمال شرقی لیبی انجام داده‌اند.

صقر الجروشی فرمانده نیروی هوایی لیبی گفته در این حملات دست‌کم چهل شبه‌نظامی کشته شده‌اند.

به گفته آقای جروشی، جنگنده‌های لیبی علاوه بر مشارکت در حملات هوایی مصر، اهدافی را هم در سرت و بن‌جواد مورد حمله قرار داده‌اند.

چند ساعت پیش از این حمله، یک گروه وفادار به دولت اسلامی ویدئویی را منتشر کرد که در آن صحنه بریدن سر ۲۱ مسیحی قبطی مصری به نمایش گذاشته شده است. درباره این ویدئو اینجا بیشتر بخوانید.

ارتش اطلاعیه حمله هوایی به نیروهای داعش را از طریق تلویزیون دولتی مصر منتشر کرده است.

مسیحیان قبطی مصر که ویدئوی بریدن سر آنان منتشر شده، پیشتر به دست شاخه داعش در لیبی ربوده شده بودند.

حق نشر عکس REUTERS
Image caption خانواده مسیحیان ربوده شده خواستار اقدام جدی دولت شده بودند

در ویدئویی که داعش منتشر کرده، گروه مسیحیان مصری که لباس‌های نارنجی به تن دارند در نزدیکی دریا زانو زده‌اند و شبه‌نظامیان سراپا سیاه‌پوش به طور هم‌زمان سر آنها را می‌برند.

اندکی پس از انتشار این ویدئو، شورای امنیت ملی مصر به دستور عبدالفتاح السیسی رئیس جمهوری این کشور جلسه اضطراری تشکیل داد تا واکنش‌های مناسب به اقدام داعش را بررسی کند.

آقای سیسی در یک سخنرانی در تلویزیون مصر قاتلان را "جنایتکاران وحشی" توصیف کرد.

او پیش‌تر گفته بود مصر حق دارد هرگونه که لازم می‌داند به این اقدام گروه داعش پاسخ دهد.

رئیس‌جمهوری مصر همچنین هر گونه سفر شهروندان این کشور به لیبی را تا اطلاع ثانوی ممنوع کرد.

_____________________

تحلیل؛ نفیسه کوهنورد، خبرنگار بی‌بی‌سی در بیروت

با اینکه مصر از همان ابتدا و البته با رایزنی‌های فراوان آمریکا به ائتلاف علیه گروه دولت اسلامی پیوست، تا کنون در عملیات نظامی نیروهای ائتلاف شرکت نداشته است.

ژنرال سیسی اولویت مصر را حفظ ثبات و امنیت در داخل مرزهای کشور خوانده و تاکید کرده بود تا وقتی لازم نباشد در عملیات نظامی خارج مرزها نقشی نخواهد داشت. به‌خصوص این‌که ارتش مصر در صحرای سینا هم با گروه‌های جهادی درگیر است و در گذشته نیروهای امنیتی این کشور بارها هدف حملات انتحاری گروه‌هایی همچون انصار بیت المقدس بوده‌اند. گروهی که با داعش پیمان بسته و در شش ماه گذشته در پاسخ به درخواست رهبر این گروه برای "اقدام علیه خائن‌ها" دست‌کم سر هفت نظامی مصری را در صحرای سینا از تن جدا کرده است.

اما با آغاز فعالیت‌ها و حملات داعش در لیبی، مصر خود را بیش از پیش با خطر سرایت لشکرگشایی‌های این گروه در منطقه مواجه دید و فشارها بر ژنرال سیسی برای اقدامی جدی علیه گروه دولت اسلامی هم بیشتر و بیشتر شد. به نظر می‌رسد با انتشار ویدئوی به قتل رسیدن ۲۱ مسیحی قبطی مصری در لیبی ارتش مصر به سختی می‌توانست از راهی غیر از حمله نظامی افکار عمومی مصر و همچنین متحدان غربی و منطقه‌ای خود را راضی کند.

هرچند این برای ژنرال سیسی در آستانه انتخابات پارلمانی فرصتی است برای به دست آوردن دل بسیاری از مصری‌ها به ویژه مسیحیان که حدود ده درصد از جامعه این کشور را تشکیل می‌دهند. _____________________

حق نشر عکس AP
Image caption خویشاوند یکی از مسیحیان کشته شده مصری در روستایشان در شمال مصر

این گروه از مسیحیان قبطی مصر که در شهر ساحلی سرت در لیبی کار می‌کردند در ماه‌های دسامبر و ژانویه به دست اسلامگرایانی ربوده شدند که اکنون کنترل این شهر را در دست دارند.

گروهی از اسلامگرایان تندرو در لیبی که پیشتر با گروه موسوم به "دولت اسلامی" بیعت کرده‌اند روز یکشنبه ویدئوی سر بریدن این شهروندان مصری را منتشر کرده است.

این ویدئو از سوی رهبران الازهر، عالی‌ترین نهاد اسلامی در مصر، "وحشیانه" توصیف شده است.

دولت مصر به یاد قربانیان یک هفته عزای عمومی اعلام کرده است.

حق نشر عکس REUTERS
Image caption ارتش گفته حملات هوایی صبح زود به وقت قاهره انجام شده است