مصر خواهان دخالت سازمان ملل علیه داعش در لیبی شد

حق نشر عکس Reuters
Image caption رئیس جمهور مصر با اشاره به داعش گفت: "اجازه نمی‌دهیم آنها سر فرزندانمان را ببرند".

عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهور مصر از سازمان ملل خواسته برای دخالت نظامی بین‌المللی علیه گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) در لیبی مجوز صادر کند.

آقای سیسی به رادیو فرانسه گفت مردم لیبی خواهان اقدام فوری برای بازگشت امنیت و ثبات به این کشور هستند.

او همچنین گفت که مصر اجازه نخواهد داد تا شبه‌نظامیان داعش "سر فرزندان این کشور را ببرند".

روز دوشنبه ۱۶ فوریه جنگنده های مصری برای اولین بار مواضع داعش را در خاک لیبی بمباران کردند. این حمله پس از آن صورت گرفته که داعش ویدئویی از سر بریدن ۲۱ مسیحی قبطی اهل مصر را در لیبی منتشر کرد.

وضعیت امنیتی در لیبی از زمان سقوط معمر قذافی بی‌ثبات است. چند گروه‌ مسلح در حال نبرد برای در دست گرفتن کنترل کشور هستند و دو دولت رقیب هم در طرابلس و طبرق در حال فعالیت هستند.

احتمال ادامه حملات هوایی

حق نشر عکس AP
Image caption حملات هوایی مصر به مواضع داعش در لیبی به تلافی سر بریدن ۲۱ قبطی اهل مصر انجام شد

رئیس جمهور مصر خواهان تجهیز نظامی دولت شناخته‌شده لیبی در جامعه جهانی شده که بعد از اشغال پایتخت توسط شبه‌نظامیان رقیب به شهر طبرق گریخته است.

آقای سیسی در پاسخ به این سوال که آیا مصر بار دیگر لیبی را بمباران خواهد کرد گفت: "ما مجبوریم دوباره این کار را بکینم، همه ما با هم."

جیم میور، خبرنگار بی‌بی‌سی می‌گوید انتشار ویدیوی سر بریدن قبطی‌ها باعث برانگیختن خشم عمومی هم در میان مسلمانان و هم مسیحیان مصر شده است.

تعدادی زیادی از مسلمانان و قبطی‌های مصر در لیبی زندگی می‌کنند. بیشتر آنها در کارهای ساختمانی مشغول به کار هستند.

منابع نظامی مصر می‌گویند حملات هوایی علیه مواضع شبه‌نظامیان در لیبی ادامه خواهد یافت، اما فعلا نیازی به عملیات زمینی نیست.

دیروز دوشنبه مصر قراردادی نظامی به ارزش بیش از ۵ میلیارد یورو با فرانسه امضا کرد که شامل خرید ۲۴ جت جنگنده پیشرفته می‌شود.

مطالب مرتبط