ترکیه برای ورود به خاک سوریه 'از هیچ‌کس درخواست مجوز نکرده است'

حق نشر عکس AP
Image caption به گفته نخست وزیر ترکیه محافظان ترک مقبره شاه سلیمان در سوریه از محل خارج شده‌اند

صدها نفر از نیروهای نظامی ترکیه با خودروهای زرهی وارد منطقه‌ای در شمال سوریه شدند تا مقبره سلیمان شاه، یکی از آرامگاه‌های تاریخی عثمانی را تخلیه و محافظان آن را از محل خارج کنند.

احمد داووداوغلو، نخست وزیر ترکیه با تایید موفقیت‌آمیز بودن این عملیات گفت کشورش برای این کار از هیچ‌کس درخواست مجوز نکرده است.

او گفت دستور این عملیات را دولت ترکیه صادر کرده و بعد از تایید رئیس جمهور (رجب طیب اردوغان) توسط نیروهای مسلح این کشور اجرا شده است.

مقبره سلیمان شاه - پدربزرگ عثمان اول، بنیانگذار امپراتوری عثمانی - در حدود ۴۰ کیلومتری جنوب مرز ترکیه در استان حلب سوریه بود.

تنها قلمرو خارجی ترکیه

بر اساس پیمانی که در سال ۱۹۲۱ میلادی امضا شد، این آرامگاه تنها قلمرو ترکیه در خارج از این کشور است و در واقع آنکارا آن را بخشی از خاک خود می‌داند.

احمد داوود اوغلو تایید کرد که در عملیات نیروهای ترکیه، ۳۸ سرباز ترک مستقر در آرامگاه در امنیت کامل از محل خارج شده‌اند.

حق نشر عکس AFP
Image caption نیروهای ترکیه شبانه از مرز کوبانی وارد خاک سوریه شدند

به گفته آقای داووداوغلو نیروهای ترکیه بنای آرامگاه را پس از تخلیه نیروهای محافظ آن، تخریب کرده‌اند. به نظر می‌رسد این کار برای جلوگیری از استفاده شبه‌نظامیان دولت اسلامی (داعش) از این بنا صورت گرفته است.

وزیر امور خارجه ترکیه هم گفت که مقبره شاه سلیمان به منطقه‌ای نزدیک‌تر به مرز منتقل خواهد شد تا از درگیری‌های سوریه در امان بماند.

در ماه مارس ۲۰۱۴ (کمتر از یک سال پیش) داعش تهدید کرد که اگر محافظان ترک مقبره طی سه روز از محل خارج نشوند، به این آرامگاه حمله خواهد کرد. اما این تهدید هرگز عملی نشد.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در سال ۲۰۱۲ میلادی و هم‌زمان با اوج گرفتن جنگ داخلی سوریه هشدار داد که هر گونه حمله به آرامگاه شاه سلیمان، حمله به خاک ترکیه تلقی خواهد شد.