مجلس عوام بریتانیا اتهام دو وزیر خارجه سابق این کشور را بررسی می کند

حق نشر عکس Getty
Image caption جک استرا و مالکوم ریفکیند اتهام تخلف را رد کرده و گفته اند که قوانین موجود را نقض نکرده اند

سرمالکوم ریفکیند و جک استرا از وزرای خارجه پیشین بریتانیا ادعاهای مطرح شده مبنی بر این که در قبال دریافت پول حاضر به ارائه خدمات به یک شرکت خصوصی شده‌اند را رد کرده اند.

در همین رابطه کمیسیون آیین نامه مجلس عوام بریتانیا گفته است که در حال بررسی اتهام این دو نماینده مجلس است.

گفته شده که یک گروه مستند ساز از شبکه ۴ بریتانیا با همکاری روزنامه دیلی تلگراف فیلمی را منتشر کرده اند که در آن ظاهرا این دو سیاستمدار را در حال چانه زنی بر سر قیمت در قبال ارائه اطلاعات به یک شرکت خارجی نشان می دهد.

اما آقایان ریفکیند و استرا اتهام تخلف را رد کرده و گفته اند که قوانین موجود را نقض نکرده اند.

در این فیلم آقای استرا توضیح می دهد که چطور بی سرو صدا فعالیت می کند و برای خدماتش چقدر پول می خواهد.

از آقای ریفکیند هم نقل قول شده که گفته اگر بخواهد می تواند هر سفیر خارجی را در لندن ملاقات کند و به این ترتیب زمینه ملاقات آنها را فراهم کند.

درپی این ادعا، نمایندگان پارلمان این مسئله را برای بررسی بیشتر به کمیته آیین نامه رفتاری نمایندگان مجلس عوام ارجاع دادند و این کمیسیون اعلام کرده که به طور رسمی به اتهام های مطرح شده علیه این دو نماینده رسیدگی می کند، روندی که می تواند تا چند ماه طول بکشد.

حزب محافظه کار هم گفته که عضویت آقای ریفکیند را به حال تعلیق در آورده و کمیته انضباطی حزب به طور جداگانه به اتهام های او رسیدگی خواهد کرد.

در همین حال اد میلیبند، رهبر حزب کارگر از دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا خواسته است تا داشتن شغل دوم برای نمایندگان پارلمان را ممنوع کند.