وزارت دادگستری آمریکا: جانبداری نژادی پلیس در فرگوسن آمریکا

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption سال گذشته در فرگوسن، تیراندازی پلیس سفیدپوست به جوانی سیاه‌پوست موجی از اعتراض‌های عمومی در آمریکا پدید آورد

وزارت دادگستری آمریکا به شواهدی دست یافته که نشان می‌‎دهد عملکرد پلیس شهر فرگوسن در ایالت میسوری با جانبداری های نژادی همراه بوده است.

وزارت دادگستری آمریکا قرار است اداره پلیس فرگوسن را به دلیل گشت و توقف بیجای شهروندان آفریقایی تبار آمریکا و بازخواست های بی دلیل از آنها متهم کند.

در پی کشته شدن جوان سیاه‌پوستی به نام مایکل براون در تابستان ۲۰۱۴ به دست پلیس فرگوسن، وزارت دادگستری آمریکا تحقیقات جداگانه ای را درباره رعایت حقوق مدنی شهروندان از سوی این اداره پلیس آغاز کرد.

قتل آقای براون به دست یک پلیس سفیدپوست به نام دارن ویلسون در فرگوسن منجر به بروز اعتراض های مردمی در این شهر و دیگر نقاط آمریکا شد.

انتظار می رود با انتشار گزارشی جداگانه دارن ویلسون از اتهام نقض قوانین حقوق مدنی در حین درگیری با مایکل بروان تبرئه شود.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption در تحقیقات وزارت دادگستری آمریکا آمده است که پلیس فرگوسن در برخورد با سیاه‌پوست‌ها تبعیض آمیز عمل می‌کند

رسانه های داخلی آمریکا می‌‎گویند قرار است گزارش رسمی وزارت دادگستری درباره عملکرد پلیس فرگوسن روز چهارشنبه به طور رسمی منتشر شود.

انتظار می‌‎رود که در گزارش تحقیقات وزارت دادگستری آمریکا، پلیس فرگوسن متهم شود که در قبال شهروندان سیاه‌پوست، بیش از اندازه به قوه قهریه متوسل شده و وسایل نقلیه سیاه‌پوست ها را بیش از شهروندان سفیدپوست متوقف و وارسی کرده است.

این در حالی است که براساس آمار احتمال اینکه راننده های سفید پوست اجناس غیرقانونی با خود داشته باشند بیشتر است.

براساس گزارش ها در این تحقیق مشخص می شود که احتمال مختومه شدن پرونده های شهروندان سیاه‌پوست توسط قاضی ۶۸ درصد کمتر از دیگر شهروندان است و ۹۵ درصد افرادی که بیش از دو روز در بازداشت پلیس می‌‎مانند سیا‌پوست هستند.

این بخشی از استدلال وزارت دادگستری آمریکا برای رسیدن به این است که پلیس و کارکنان دادگاه با جانبداری نژادی رفتار می کنند.

همچنین روزنامه نیویورک تایمز گزارش داده است که تحقیقات وزارت دادگستری آمریکا فاش می کند برای موازنه بودجه شهر از مبالغ دریافتی از جریمه شهروندان فرگوسن استفاده می شود.

تلاش ها برای انتشار موضع پلیس و مقامات محلی فرگوسن تا کنون به جایی نرسیده است.

یک سخنگوی فرماندار میسوری نیز گفته است که تا گزارش را نبیند حاضر به اظهار نظر درباره آن نیست.

اعتراض های عمومی به عملکرد پلیس فرگوسن هنگامی دوباره بالاگرفت که هیئت منصفه این شهر، هیچ اتهامی را متوجه آقای ویلسون ندانست.

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا در واکنش به تصمیم هیئت منصفه فرگوسن گفت معترضان از مشاهده نابرابری در اجرای قوانین برای رنگین‌پوست‌ها به ستوه آمده اند.

اریک هولدر دادستان کل آمریکا که نخستین وزیر دادگستری سیاه‌پوست آمریکا محسوب می‌‎شود پیشتر در اکتبر ۲۰۱۴ گفته بود اداره پلیس فرگوسن به "تغییرات اساسی" نیاز دارد.

مطالب مرتبط