انتقاد سازمان ملل متحد از قدرت‌های جهانی در قبال بحران سوریه

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption به گفته سازمان های کمک‌های بشردوستانه ۵ میلیون و ۶۰۰ هزار کودک در سوریه به کمک نیاز دارند

سازمان ملل متحد و سازمان‌های کمک‌رسانی بین‌المللی، قدرتمندترین کشورهای جهان را متهم کرده‌اند که با اولویت دادن به منافع خود، در قبال قربانیان جنگ داخلی سوریه کوتاهی کرده‌اند.

استفان دوجاریک، سخنگوی دبیرکل سازمان ملل متحد به بی‌بی‎سی گفته است کشورهای قدرتمند به جای ضرورت پایان دادن به جنگ داخلی سوریه، منافع خود را در اولویت قرار داده‌اند.

اظهارات او در واکنش به گزارش نهادهای امداد‌رسانی است که پیشتر منتشر شده و در آن آمده است سازمان ملل متحد در حمایت از مردم سوریه شکست خورده است و اعضای شورای امنیت این سازمان موفق به اجرای قطعنامه‌های خود نشده‌اند.

در گزارشی که ۲۱ نهاد فعال در زمینه کمک‌های بشردوستانه از جمله آکسفام تهیه کرده‌اند آمده است، از زمان آغاز بحران سوریه در ۲۰۱۱ سال گذشته میلادی "بدترین سال" برای غیرنظامیان بوده است.

گروهی دیگر از سازمان‌های خیریه در تحلیل اوضاع کنونی سوریه با بررسی تصاویر ماهواره‌ای، به این نتیجه رسیده‌اند که ۸۳% از چراغ‌هایی که از فضا در سراسر کشور سوریه قابل مشاهده بود، اکنون تاریک شده و دیده نمی‌شود.

یان اگلند، دبیرکل شورای پناهندگان نروژ، یکی از نهادهایی که در تهیه گزارش مشارکت داشته است می‌گوید که "حقیقت تلخ" این است که شورای امنیت در اجرای قطعنامه‌های خود شکست خورده است.

او همچنین گفته است که دو طرف درگیر در جنگ داخلی سوریه با مصونیت کامل به اعمال خود ادامه داده اند و درخواست‌های شورای امنیت را نادیده گرفته‌اند، غیرنظامیان از حفاظت برخوردار نیستند و دسترسی آنها به کمک‌های انساندوستانه بهبود نیافته است.

به گفته سازمان‌های کمک‌های بشردوستانه ۵ میلیون و ۶۰۰ هزار کودک در سوریه به کمک نیاز دارند و این آمار نشان می‌دهد این رقم نسبت به سال 2013 میلادی ۳۱% افزایش داشته است.

شورای امنیت سازمان ملل متحد سال گذشته قطعنامه‌ای صادر کرد که خواستار پایان یافتن حمله به غیر نظامیان، افزایش کمک‌های انساندوستانه و اجرای عملیات کمک‌رسانی این سازمان در داخل سوریه بدون دریافت مجوز از دولت این کشور بود.