دستگیری یک نفر در ارتباط با تیراندازی به دو پلیس فرگوسن

حق نشر عکس AP
Image caption پس از تیراندازی سال گذشته به مایکل براون، جوان سیاهپوست آمریکایی، پلیس شهر فرگوسن با انتقادات شدیدی روبرو شد و هفته ها این شهر صحنه اعتراضاتی گسترده علیه عملکرد پلیس بوده است

در آمریکا یک نفر در ارتباط با تیراندازی به دو مامور پلیس فرگوس، شهری که برای چند ماه صحنه تنش ها میان پلیس و سیاهپوستان بوده، دستگیر شده است.

جفری ویلیامز، ۲۰ ساله، با دو مورد اتهام تعرض مسلحانه رو بروست.

ماموران پلیس در جریان اعتراضات پنجشنبه شب هفته پیش هدف قرار گرفتند.

فرگوسن از زمان مرگ مایکل براون ۱۸ ساله در تیراندازی پلیس در ماه اوت ۲۰۱۴ صحنه تنش ها و اعتراضات بوده است.

رابرت مک کولا دادستان بخش گفت که آقای ویلیامز به "مشارکت" در شلیک "گلوله" اذعان کرده اما افزود که "قطعی نیست که او عمدا پلیس را هدف گرفته باشد."

دادستان گفت که آقای ویلیامز مدعی شده که گلوله ها را در جریان درگیری با افراد ناشناس دیگر از داخل اتومبیل خود شلیک کرده است.

آقای مک کولا افزود که یک سلاح کشف شده و تصور می شود که آقای ویلیامز تنها عامل تیراندازی بوده باشد.

آقای ویلیامز که سیاهپوست است در تظاهرات مسالمت آمیز پیش از تیراندازی در اطراف مقر پلیس، شرکت کرده بود.

این تظاهرات در پی استعفای رئیس پلیس فرگوس برگزار می شد. او پس از انتشار یک گزارش ملامت بار وزارت دادگستری آمریکا دایر بر وجود تعصب نژادی در اداره پلیس فرگوسن کناره گیری کرد.

دو مامور پلیس از ناحیه گونه و شانه تیر خوردند اما اکنون از بیمارستان مرخص شده اند.

باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا و اریک هولدر وزیر دادگستری آن حمله را محکوم کرده اند.

قتل مایکل براون ۱۸ ساله - که در زمان حادثه سلاحی نداشت - و اعتراضات پس از آن باعث جلب توجه بین المللی شد و واکنش آقای جکسون به آن حادثه و اعتراضات، مورد انتقاد گسترده قرار گرفت.

دارن ویلسون مامور پلیسی که عامل قتل آقای براون بود به تصمیم یک هیات منصفه عالی تحت پیگرد قرار نگرفت. او می گفت هنگام حادثه نگران امنیت جانی خود بود.

وزارت دادگستری آمریکا در گزارش هفته پیش نوشت در شهر فرگوسن احتمال جستجوی اتومبیل رانندگان سیاهپوست توسط پلیس بیش از دو برابر سفیدپوستان است و به علاوه احتمال استفاده از قوه قهریه و زائد در برخورد با سیاهپوستان بیشتر است.

از زمان انتشار آن گزارش علاوه بر رئیس پلیس، مدیر شهر، یک قاضی، دو مامور پلیس و یک منشی دادگاه کناره گیری کرده اند یا برکنار شده اند.

حق نشر عکس Getty
Image caption جزئیات مرگ مایکل براون که به تازگی از دبیرستان فارغ التحصیل شده بود، محل مناقشه میان پلیس و معترضان است