مرگ ۱۹ نفر در حمله مسلحانه به موزه باردو در تونس

حق نشر عکس Reuters

۱۹ نفر از جمله ۱۷ توریست خارجی در حمله مسلحانه ای به موزه باردو در پایتخت تونس کشته شده اند.

حبیب الصید نخست وزیر تونس گفت که کشته ها از جمله شهروندان تونس، ایتالیا، اسپانیا، لهستان و آلمان بودند و یک افسر پلیس هم کشته شد. رئیس جمهور کلمبیا بعدا مرگ دو کلمبیایی را تایید کرد.

نیروهای امنیتی دو مرد مسلح را کشتند و به گفته آقای الصید درحال جستجوی محیط برای یافتن همدستان احتمالی بوده اند.

در زمان حمله، نمایندگان پارلمان که ساختمان آن در مجاورت موزه است درحال بحث درباره یک مصوبه ضدتروریستی بودند. پارلمان در پی حمله تخلیه شد.

به گفته آقای الصید حداقل ۲۲ توریست و دو تونسی هم زخمی شدند. سایر گزارش ها حاکی است که ممکن است تا ۵۰ نفر زخمی شده باشند.

شهروندان ایتالیایی، لهستانی، آفریقای جنوبی، فرانسوی و ژاپنی در میان زخمی ها هستند.

آقای الصید گفت:‌ "این لحظه ای حیاتی در تاریخ کشور ماست، و لحظه ای تعیین کننده برای آینده ما."

او افزود:‌ "هنوز هویت دو تروریست را مشخص نکرده ایم... گزارش ها نهایی نیست، این دو تروریست ممکن است از کمک دو یا سه عامل دیگر برخوردار بوده باشند."

او افزود که عملیات امنیتی "هنوز در جریان است."

پارلمان تونس قرار بود چهارشنبه شب یک جلسه اضطراری برگزار کند. سیده اونیسی نماینده پارلمان گفت که این جلسه در داخل موزه باردو برگزار می شود.

محمد الباجی قائد السبسی رئیس جمهور تونس گفت:‌ ‎"ما با تروریسم در جنگ هستیم.... بی رحمانه با آنها خواهیم جنگید."

بنابه گزارش ها چهارشنبه عصر تظاهرات ضدتروریستی در مرکز تونس برگزار شد و جمعیت که پرچم تونس را تکان می دادند حمله را محکوم کردند.

'ورود تانک ها'

حق نشر عکس AP

یک کارمند موزه به خبرگزاری رویترز گفت که دو مهاجم "هنگامی که توریست ها از اتوبوس پیاده می شدند به روی آنها آتش گشودند و بعد به داخل موزه دویدند."

یاسمین رایان شاهد عینی به بی بی سی گفت که در جریان عملیات امنیتی علیه مهاجمان، "هلی کوپترها در آسمان به پرواز درآمدند" و "تانک وارد شدند".

سباستین آشر دبیر اخبار جهان عرب بی بی سی گفت که این حمله یک ضربه سنگین به صنعت گردشگری تونس و دولت است که چند ماه پیش به دنبال یک دوره طولانی گذار تشکیل شد.

به گفته خبرنگار ما پیکارجویان اسلام گرا سعی کرده اند گذار دموکراتیک در این کشور را مختل کنند، گذاری که علیرغم شکنندگی مثبت ترین نتیجه بهار عربی در خاورمیانه است.

فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ضمن تسلیت به خانواده های قربانیان گفت که اتحادیه اروپا "کاملا از نبرد تونس با تروریسم حمایت می کند."

جان کری وزیر خارجه آمریکا گفت که کشورش "در این دوره دشوار، در کنار مردم تونس می ایستد" و به حمایت "از تلاش های دولت برای پیشبرد یک کشور امن، مرفه و دموکراتیک ادامه می دهد."

توریسم از بخش های مهم اقتصاد تونس است و شمار زیادی از اروپایی ها به مراکز سیاحی این کشور سفر می کنند.

اما تونس با این گونه حملات بیگانه نیست. در سال ۲۰۰۲ نوزده نفر از جمله ۱۱ توریست آلمانی در انفجار بمبی در یک کنیسه در جربا کشته شدند. القاعده مسئولیت آن حمله را به عهده گرفت.

در ماه های اخیر با بی ثبات تر شدن لیبی در همسایگی تونس، نگرانی های امنیتی در این کشور افزایش یافته است.

شمار بزرگی از تونسی ها هم به نبردها در سوریه و عراق پیوسته اند که به نگرانی در مورد بازگشت آنها و انجام حملات در داخل این کشور دامن زده است.

حق نشر عکس AFP

مطالب مرتبط