سازمان ملل داعش را به ارتکاب 'تمامی انواع جنایات جدی' متهم کرد

حق نشر عکس Reuters
Image caption رفتار دولت اسلامی با ایزدیان از مصادیق جنایت جنگی، جنایت علیه بشریت و نسل‌کشی توصیف شده است

گروه تحقیق شورای حقوق بشر سازمان ملل گروه دولت اسلامی (داعش) را به ارتکاب جنایات جدی متهم کرده است و گفته است که نیروهای دولتی و شبه نظامیان طرفدار دولت عراق نیز در عملیات علیه داعش مرتکب جرایم جنگی شده‌اند.

این شورا در گزارشی ضمن ارائه فهرستی از اقدامات خشونت آمیز دولت اسلامی به خصوص علیه اقلیت ایزدی عراق، گفته است که براساس قوانین بین‌المللی، می‌توان گفت که این گروه مرتکب تمامی جرایم جدی شامل جنایت جنگی، جنایت علیه بشریت و نسل‌کشی شده باشد.

این گزارش شامل جزئیات موارد متعدد قتل، شکنجه، تجاوز جنسی، برده‌داری جنسی و استفاده از کودکان در عملیات جنگی است که دولت اسلامی در عراق و سوریه مرتکب آنها شده است. تمامی این اقدامات به منزله تخطی از تمامی قوانین و معیارهای بین‌المللی حفظ حقوق بشر است.

برای تهیه این گزارش، با بیش از دویست تن از شاهدان عینی اقدامات خشونت آمیز دولت اسلامی بین ژوئن سال ٢٠١٤ و فوریه ٢٠١٥ و افرادی که از این اقدامات جان به در برده‌اند مصاحبه شده است. هدف اصلی حملات دولت اسلامی اقلیت‌های قومی و مذهبی از جمله ایزدیان، مسیحیان، ترکمن‌ها، کردها و شیعیان بوده‌اند.

یکی از دلخراش‌ترین اقدامات نفرات دولت اسلامی رفتار آنان با اقلیت ایزدی ساکن استان نینوا در عراق بود که در ماه اوت سال گذشته هدف حمله قرار گرفتند. گروه تحقیق شورای حقوق بشر سازمان ملل گفته است که به نظر می‌رسد هدف عملیات ماه اوت "نابودی عمدی ایزدیان به عنوان یک گروه قومی" بوده است. در چنین صورتی دولت اسلامی آشکارا مرتکب نسل‌کشی علیه ایزدیان شده است.

حق نشر عکس afp
Image caption برخی اقدامات نیروهای دولتی نیز مورد انتقاد قرار گرفته است

در بسیاری از روستاهای ایزدی‌نشین، نیروهای دولت اسلامی مردان و پسران بالاتر از ١٤ سال را کشتند و سپس زنان را به عنوان "غنیمت جنگی" با خود بردند. تعدادی از زنان و دختران ایزدی، حتی دختران خردسال برای "برده‌داری جنسی" فروخته شدند یا به عنوان هدیه در اختیار نفرات داعش قرار گرفتند.

یک دختر نوزده ساله ایزدی که حامله بود گفته است که به عنوان کنیز در اختیار یک "پزشک" داعش قرار گرفت که او را بارها مورد تجاوز جنسی قرار داد.

همچنین، پسران خردسال که بعضی از آنها تنها هشت سال سن داشتند، تحت آموزش نظامی و مذهبی قرار گرفتند و مجبور شدند ناظر صحنه گردن زدن افراد باشند.

در این گزارش آمده است که در ماه ژوئن، نفرات داعش به زندانی در عراق با سه هزار زندانی حمله کردند و پس از تصرف این محل و آزاد کردن زندانیان سُنی، سایر زندانیان را که اکثر آنان شیعه بودند به محلی بردند و به رگبار گلوله بستند.

گروه تحقیق شورای حقوق بشر در گزارش خود ارتش و شبه‌نظامیان طرفدار دولت عراق را نیز متهم کرده است که در جریان عملیات علیه داعش، مرتکب جرایم جدی شده‌اند.

در گزارش این گروه آمده است که با گسترش عملیات نظامی علیه داعش، نیروهای دولتی "بدون واهمه و بی هیچ محدودیتی عمل می‌کنند و خطی از مرگ و ویرانی از خود بر جای می‌گذارند." به خصوص گروه‌های شبه نظامی طرفدار دولت "به اقداماتی مانند کشتن بدون محاکمه، شکنجه، آدم‌ربایی و کوچ اجباری جمعیت مبادرت کرده‌اند که از مصادیق جنایات جنگی است."

مطالب مرتبط