پلیس آلمان: در تحقیقات هواپیمای ساقط‌شده سرنخ‌هایی پیدا کردیم

حق نشر عکس Getty

پلیس آلمان در جریان تحقیقات درباره سقوط ایرباس جرمن‌وینگز برخی از متعلقات کمک‌خلبان این هواپیما را ضبط کرده است.

این هواپیما که روز سه‌شنبه از بارسلونا به دوسلدورف می‌رفت، با ۱۵۰ سرنشین در کوه‌های آلپ سقوط کرد و مقام‌ها می‌گویند آن طور که از شواهد بر می‌آید آندریاس لوبیتز، کمک خلبان ۲۸ ساله پرواز، پس از اینکه خلبان کابین را ترک کرده در را به روی او بسته و به دلایلی که هنوز آشکار نیست تصمیم گرفته هواپیما را ساقط کند.

درباره سقوط 'عامدانه' جرمن وینگز بیشتر بخوانید

پلیس در پی یافتن انگیزه‌ او از این کار است و از جمله یک کامپیوتر او را ضبط کرده است. پلیس آلمان اعلام کرده که سرنخ‌هایی پیدا شده، اما اطلاعات بیشتری ارائه نکرده است.

یک سخنگوی پلیس به روزنامه دیلی میل گفت: "ما چیزی پیدا کرده‌ایم که الان برای آزمایش فرستاده می‌شود. الان نمی‌توانیم بگوییم که آنچه یافته‌ایم چیست اما ممکن است سرنخ بسیار مهمی درباره این ماجرا باشد."

در جریان تحقیقات روشن شده است که آندریاس لوبیتز دوره آموزش‌های خلبانی را مدتی نیمه‌کاره گذاشته بود تا برای مشکلات روانی تحت مداوا قرار گیرد. به نظر می‌رسد که او دچار افسردگی بوده است.

البته پلیس گفته "سرنخ" پیدا شده نامه خودکشی نبوده است.

روزنامه بیلد آلمان در گزارشی گفته است که اداره هوانوردی فدرال آلمان توصیه کرده بود که آندریاس لوبیتز به طور مستمر تحت نظارت پزشکی قرار بگیرد.

در عین حال مقام‌های آلمانی می‌گویند آندریاس لوبیتز کسی نبوده که دستگاه‌های امنیتی بخواهند او را تحت نظر بگیرند.

در پی این حادثه، شرکت‌های هواپیمایی می‌خواهند اقدامات ایمنی جدیدی وضع کنند، از جمله اینکه در تمام زمان پرواز حتما دو نفر در کابین حضور داشته باشند.

حق نشر عکس BBC World Service

مطالب مرتبط