نخست وزیر عراق: عملیات هوایی عربستان در یمن منطق ندارد

حق نشر عکس AFP
Image caption موضعگیری عبادی در مورد جنگ یمن رئیس جمهوری آمریکا را در موضع دشواری قرار می‌دهد

جنگ یمن باعث انتقاد متقابل عراق و عربستان از هم شده و آمریکا را در موضعی دشوار قرار داده است.

حیدر عبادی، نخست وزیر عراق که برای گفتگو با مقامات آمریکایی به واشنگتن رفته است، در دیدار با خبرنگاران هشدار داد که جنگ یمن می‌تواند "تمامی منطقه را به کام جنگ دیگری بکشاند در حالی که منطقه به جنگ فرقه‌ای نیاز ندارد."

آقای عبادی که پیشتر با باراک اوباما، رئیس جمهوری، و جو بایدن، معاون او دیدار و گفتگو کرده بود افزود که اقدام عربستان سعودی در تشکیل ائتلاف نظامی و حملات هوایی به یمن "منطق ندارد" و اظهار داشت که قانع کردن مقامات سعودی برای دست کشیدن از عملیات نظامی در یمن دشوار است.

در پاسخ به این سئوال که آیا رئیس جمهوری آمریکا نیز با دیدگاه او موافق است، نخست وزیر عراق گفت که "آنچه که من از موضع دولت [باراک اوباما] استنباط می‌کنم این است که سیاست عربستان در این زمینه را مفید نمی‌دانند" و مقامات دولت آمریکا با دیدگاه عراق در این زمینه همسو هستند.

در پی اظهارات حیدر عبادی، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا انتقاد آقای اوباما از سیاست عربستان در یمن را تکذیب کرد و گفت که ایالات متحده با عملیات نظامی علیه حوثی‌های یمن موافق است. وی افزود: "ما کاملا از عملیات کنونی به رهبری شورای همکاری خلیج فارس حمایت می‌کنیم و به همین دلیل هم کمک‌هایی را در اختیار آنان قرار داده‌ایم."

آمریکا، مانند اکثر کشورهای دیگر عضو سازمان ملل، دولت یمن را همچنان دولت قانونی آن کشور و شبه‌نظامیان حوثی و متحدان آنان را شورشی می‌داند.

حق نشر عکس AP
Image caption سفیر سعودی به نخست وزیر عراق توصیه کرده برای ایجاد ساختار سیاسی فراگیر تلاش کند

در پی انتشار اظهارات نخست وزیر عراق، عادل الجبیر، سفیر عربستان در آمریکا، گفت که هیچگاه از مقامات آمریکایی انتقادی از عملیات یمن نشنیده و افزود: "نمی‌دانم ارزیابی نخست وزیر عراق ار رویکرد دولت آمریکا بر چه اساسی است اما فکر می‌کنم که عراقی‌ها واقعا باید تلاش خود را بر حل مشکلات کشور خود متمرکز کنند."

سفیر عربستان گفت که مهمترین موضوع برای دولت عراق این است که یک ساختار سیاسی فراگیر در آن کشور ایجاد کند تا بخشی از جمعیت آن کشور از مشارکت سیاسی کنار گذاشته نشوند.

اختلاف نظر عربستان و عراق در مورد جنگ یمن منعکس کننده رقابت بین حکومت خاندان سلطنتی وهابی در عربستان، به عنوان حامی دولت یمن، و حکومت روحانیون شیعه در ایران است که از حوثی‌ها حمایت می کند.

اگرچه حیدر عبادی به مشارکت دادن سایر گروه های قومی و مذهبی در اداره امور سیاسی متعهد است، اما هنوز هم رهبری دولت او در دست تشکل‌های شیعیان است که برخی از آنها دارای روابط بسیار نزدیک با جمهوری اسلامی هستند.

تابستان گذشته، شبه‌نظامیان گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) که بخش‌هایی از خاک عراق را در تصرف داشتند، چند شهر عمده را نیز اشغال کردند در حالیکه ارتش عراق عملا از برابر آنان عقب نشسته بود. با افزایش خطر پیشروی داعش، به درخواست دولت عراق، ایالات متحده ائتلافی از کشورهای مختلف، از جمله عربستان سعودی، تشکیل داد و عملیات هوایی علیه مواضع داعش را آغاز کرد. این عملیات همراه با کمک های نظامی دیگر به عراق همچنان ادامه دارد.

دولت آمریکا از زمان روی کار آمدن حیدر عبادی برای بهبود روابط عراق و عربستان تلاش کرده است. در حالیکه مقامات آمریکایی معتقدند که شکست داعش مستلزم همکاری نزدیک اعضای ائتلاف ضد داعش برای مدتی طولانی است، اختلاف عراق و عربستان بر سر بحران یمن می‌تواند این همکاری را تضعیف کند. همچنین، دولت باراک اوباما برای جلب حمایت افکار عمومی آمریکاییان از حمایت نظامی از عراق کوشیده است تا آقای عبادی رهبر میانه‌رو و سکولار یک دولت فراگیر و همسو با سیاست ایالات متحده معرفی کند.

مطالب مرتبط