حیدر عبادی: حضور علنی قاسم سلیمانی در جنگ با داعش فکر بدی بوده است

حق نشر عکس AFP

حیدر عبادی، نخست وزیر عراق، گفته است از کمک های ایران برای مقابله با پیکارجویان داعش استقبال می کند، اما کمک های ایران نباید حاکمیت عراق را نقض کند.

آقای عبادی که در کنفرانس مرکز مطالعات استراتژیک و بین‌المللی در واشنگتن سخن می‌گفت، حاکمیت ملی عراق را از هر چیز دیگری مهم‌تر دانست و گفت که همه اقدامات برای کمک به عراق باید از طریق دولت این کشور انجام شود.

او در پاسخ به این سوال که "آیا فکر خوب یا بدی بوده که قاسم سلیمانی چنین حضور فیزیکی و علنی در عراق در جنگ با داعش داشته؟"، گفت: "مطمئنا فکر بدی بوده است. عراقی ها دارند برای نجات کشورشان از خود گذشتگی می کنند. وانمود کردن اینکه کسان دیگری دارند این کار را از طرف عراقی ها می کنند، از سوی عراقی ها قابل پذیرش نیست."

آقای عبادی گفت از آنچه دارد اتفاق می افتد، "بسیار ناراضی" است. او گفت در این باره با ایرانی ها صحبت کرده و آنها " ادعا می کنند که این پروپاگاندا کار آنها نیست و کار کس دیگری است. و من باید ببینم کار چه کسی است. "

ارتش عراق به تازگی با همراهی شبه‌نظامیان شیعه مورد حمایت ایران و حمایت هوایی گسترده آمریکا، توانستند شهر سنی نشین تکریت را از داعش پس بگیرند.

نیروهای عراقی هم اکنون در استان انباربه شدتبا داعش درگیرند. با ادامه جنگ، نخست وزیر عراق این هفته به واشنگتن سفر کرد تا با باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا و مقامات وزارت دفاع (پنتاگون) گفتگو کند.

جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید گفته است: "نخست وزیر عراق درخواست خاصی از رئیس جمهوری آمریکا نداشته. حیدر عبادی به ایالات متحده امده تا روابط و همکاری های دو جانبه را عمیق تر کند."

دولت باراک اوباما این هفته اعلام کرد که ۲۰۰ میلیون دلار به آوارگان جنگ با داعش کمک می کند.