ماموریت ناو آمریکایی در یمن 'توقف کشتی های ایران نیست'

حق نشر عکس EPA
Image caption عکس آرشیوی از یک ناو هواپیمابر آمریکایی

در پی انتشار گزارش هایی دایر بر اینکه یکی از اهداف اعزام یک ناو هواپیمابر آمریکایی به آب های نزدیک یمن جلوگیری از هرگونه انتقال سلاح توسط کشتی های ایرانی برای شورشیان یمن است، ارتش آمریکا چنین گزارشی را نادرست خوانده است.

مقام های نام برده نشده نیروی دریایی آمریکا دوشنبه گفته بودند که ناو هواپیمابر "یو اس اس تئودور روزولت" با عبور از دریای عرب به سمت آب های یمن رفته است.

این مقام ها به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفتند که ناو هواپیمابر روزولت به جمع ۹ ناو جنگی آمریکا می پیوندد که از قبل در خلیج عدن و جنوب دریای عرب (Arabian Sea) مستقر بودند و این کشتی ها حامل تیم هایی هستند که برای ورود به سایر کشتی ها و جستجوی آنها آمادگی دارند.

نیروی دریایی آمریکا در مواردی برای مقابله با دزدی دریایی در اطراف آفریقا و این منطقه مامورانش را به سایر کشتی ها می فرستد.

مقام های آمریکایی تاکید کرده اند که تاکنون هیچ کدام از خدمه ارتش وارد کشتی های ایرانی نشده اند.

آسوشیتدپرس گزارش داد که حرکت آمریکا در خلال انتشار گزارش هایی دایر بر حرکت کاروانی از ۸ کشتی ایرانی به سوی یمن که ممکن است حامل سلاح برای شورشیان حوثی این کشور باشند صورت می گیرد.

اما سرهنگ راجر کابینس از سخنگویان وزارت دفاع آمریکا در پاسخ به سوال بی بی سی این گزارش ها را که ماموریت کشتی ها جلوگیری از سلاح رسانی توسط ایران است "غیردقیق" خواند.

نیروی دریایی آمریکا در بیانیه ای گفت که ناو هواپیمابر روزولت که کشتی یو اس اس نورماندی، مسلح به موشک های کروز، آن را اسکورت می کند روز ۱۹ آوریل با عبور از تنگه هرمز به دریای عرب رفت.

در این بیانیه آمده است:‌ "ناوهای تئودور روزولت و نرماندی به سایر نیروهای آمریکایی که در دریای عرب، خلیج عدن، تنگه باب المندب و جنوب دریای سرخ مشغول انجام عملیات امنیتی هستند پیوسته اند. نیروی دریایی آمریکا در روزهای اخیر به حضور خود در ناحیه افزوده است که ناشی از بی ثباتی در یمن است."

نیروی دریایی آمریکا گفت که هدف این عملیات "تامین ایمنی خطوط مهم کشتیرانی" در منطقه است.

Image caption یو اس اس تئودور روزولت از پایگاهش در خلیج فارس به اطراف یمن اعزام شده است

جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید به طور مشخص در مورد حرکات کشتی های آمریکایی اظهار نظر نکرد اما گفت که آمریکا نگرانی هایی "در مورد ادامه حمایت ایران از حوثی ها دارد."

او گفت: "ما شواهدی از عرضه سلاح و سایر تسلیحات توسط ایران به حوثی های یمن دیده ایم. این حمایت فقط به خشونت بیشتر در آن کشور دامن خواهد زد. اینها دقیقا همان چیزی است که وقتی درباره فعالیت های بی ثبات کننده ایران در خاور میانه حرف می زنیم در ذهن داریم."

او گفت که ایرانی ها "به خوبی از نگرانی های ما در مورد ادامه حمایت از حوثی ها، از طریق اعزام محموله های بزرگ سلاح، خبر دارند."

با این حال برنادت میهن سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا گفت: "ارزیابی ما همچنان این است که فرماندهی و کنترل حوثی های یمن در اختیار ایران نیست."

ایران اتهام ارسال سلاح برای شورشیان حوثی را تکذیب کرده است.

جان کری وزیر خارجه آمریکا نزدیک به دو هفته پیش گفته بود که کشورش از ارسال تدارکات از سوی ایران برای شورشیان حوثی یمن که دولت عبدربه منصور هادی را ساقط کرده اند آگاه است.

او گفت: "ما خیلی نگران وقایع آنجا هستیم.... روشن است که تدارکاتی از ایران (به یمن) منتقل شده است. هر هفته شماری پروازها از آنجا به یمن می رود و ما این پروازها را ردیابی می کنیم و از آن خبر داریم."

او اضافه کرد:‌ "ما از حمایتی که ایران از (شورشیان) یمن کرده خیلی خوب آگاهیم. و ایران باید تشخیص دهد که ایالات متحده به تماشا نخواهد ایستاد درحالی که منطقه بی ثبات می شود، یا بعضی ها علنا درگیر جنگ فرامرزی، ورای مرزهای بین المللی یا در سایر کشورها می شوند."

با این حال آقای کری گفت که این به معنی رویارویی مستقیم با ایران نخواهد بود اما آمریکا در کنار کشورهایی خواهد ایستاد به خاطر رفتار ایران احساس خطر می کنند.

سرتیپ احمدرضا پوردستان، فرمانده نیروی زمینی ارتش ایران روز ۱۹ آوریل هرگونه حمایت نظامی و تسلیحاتی ایران از نیروهای مخالف عبدربه منصور هادی را تکذیب کرد و گفت: "جمهوری اسلامی ایران به هیچ عنوان کمک تسلیحاتی و همچنین تجهیزاتی به یمن نداشته و تمام همت ما آن است که بتوانیم کمک‌های دارویی و بهداشتی به یمن بفرستیم."

اما او چند روز پیشتر با اشاره به اینکه "با جنگ‌های نیابتی روبرو هستیم و باید خود را برای ورود به این فضا آماده کنیم" گفته بود:‌ "امروز داعش و بوکوحرام به نیابت از آمریکا دست به جنایت می‌زنند. یمن نیز زخم خورده یک ائتلاف ناجوانمردانه است، ما باید خود را برای ورود به این فضا آماده کنیم."

انفجار مهیب در صنعا

حق نشر عکس Reuters

همزمان در روز دوشنبه حمله ای هوایی به یک پایگاه موشکی در صنعا، پایخت یمن، باعث رشته انفجارهای مهیبی در این شهر شد که حداقل ۲۵ کشته و ۳۰۰ زخمی به جا گذاشت.

شاهدان عینی این انفجارها را که باعث بلند شدن دود غلیظی تا ارتفاع صدها متری شد با زمین لرزه مقایسه کردند.

این انفجار در ناحیه فج عطان در نزدیکی مجتمع ریاست جمهوری یمن روی داد. صنعا از چند ماه قبل در کنترل شورشیان حوثی بوده است.

همچنین بمبی در نزدیکی سفارت ایران منفجر شد که واکنش شدید ایران را به دنبال داشت.

به گزارش تلویزیون ایران شیشه های سفارت در اثر انفجار شکست اما کسی در اثر آن زخمی نشد. ایران در واکنش سفیر عربستان در تهران را برای اعتراض فراخواند.

ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی از اواخر ماه مارس مشغول انجام عملیاتی هوایی علیه شورشیان حوثی و متحدان آنها بوده است.

عادل منصور یک ساکن محل به خبرگزاری رویترز گفت که این بزرگترین انفجار در بیش از سه هفته حملات هوایی ائتلاف بود.

او گفت:‌ "بچه هایم وحشت کرده اند و بستگانم از شدت انفجار غش کردند."

در همین حال اورلا گوئرین خبرنگار بی بی سی در شهر عدن که صحنه جنگ میان هواداران دولت و شورشیان است می گوید که بیمارستان های شهر فاقد تدارکات پزشکی لازم برای مداوای بیماران و مجروحان هستند.

به گفته او تیم های پزشکی در شهر شکایت دارند که بیماران به دلیل فقدان تجهیزات درحال مرگ هستند. آنها خواستار آنتی بیوتیک و نوارهای زخم بندی بیشتر شده اند.

شورشیان حوثی و نیروهای وابسته به علی عبدالله صالح رئیس جمهور اسبق یمن چندین هفته است برای گرفتن عدن تلاش می کنند.

حملات آنها با مقاومت نیروهای وفادار به عبدربه منصور هادی رئیس جمهور یمن که از حمایت هوایی ائتلاف تحت رهبری عربستان برخوردار است روبرو شده. آقای هادی چند پیش به عربستان گریخت.

عبدالملک الحوثی رهبر شبه‌نظامیان شیعه حوثی روز یکشنبه در اولین نطق تلویزیونی خود بعد از آغاز حملات هوایی عربستان و متحدانش گفت که این گروه هرگز تسلیم "تهاجم وحشیانه" سعودی نخواهد شد.

انفجار در صنعا پس از حمله ای هوایی به یک انبار گروه خیریه آکسفام در این شهر روی داد. این گروه حمله را محکوم کرد و گفت که از قبلا مختصات جغرافیایی انبارش را به عربستان داده بود.

سازمان ملل می گوید که ۱۵۰ هزار نفر در تازه ترین درگیری های از خانه هایشان رانده شده اند و حدود ۱۲ میلیون نفر هم کمبود مواد غذایی دارند.

مطالب مرتبط