القاعده کنترل فرودگاهی در جنوب یمن را در دست گرفت

حق نشر عکس Reuters
Image caption رویارویی مسلحانه میان نیروهای انصارالله (حوثی) و هواداران رئیس جمهوری برکنار شده یمن در شهرهای مختلف ادامه دارد

به گفته مقام‌های نظامی و ساکنان محلی، فرودگاه شهر المکلا مرکز استان حضرموت در یمن به دست نیروهای مسلح القاعده افتاده است.

خبرگزاری فرانسه به نقل از یک مقام مسئول در این فرودگاه گزارش داده که نیروهای امنیتی حاضر در محل، با نزدیک شدن القاعده، بدون مقاومت عقب‌نشینی کردند.

نیروهای القاعده حدود ۱۰ روز قبل با حمله به زندان شهر المکلا توانستند ده‌ها نفر از اعضای خود را آزاد کنند و کنترل مرکز استان حضرموت را در دست بگیرند.

المکلا یکی از اصلی‌ترین بنادر یمن در ساحل دریای عرب است.

Image caption رسانه‌های عربستان سعودی می‌گویند در عملیات "توفان قاطع" مواضع حوثی‌ها هدف قرار می‌گیرد

در استان شبوه که در مجاورت حضرموت قرار دارد خبرنگار بی‌بی‌سی به نقل از یک فرمانده نظامی که مسئول حفاظت از تاسیسات صدور گاز بوده می‌گوید نیروهای نظامی تصمیم گرفتند که یک فرودگاه محلی و تاسیسات پالایشگاه نفت را به کمیته‌های مسلح مردمی بسپارند و محل را ترک کنند.

دیگر منابع محلی به بی‌بی‌سی گفته‌اند که در شهر تعز درگیری شدیدی بین وفاداران به رئیس جمهور برکنار شده، عبد ربه منصور هادی، و ائتلاف شبه‌نظامیان حوثی با نیروهای نظامی هوادار آنها در جریان است.

پنجشنبه شب در واشنگتن، بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد خواستار آتش‌بس فوری بین همه گروه‌ها در یمن و از سرگیری مذاکرات سیاسی شد.

حملات هوایی ائتلاف منطقه‌ای به رهبری عربستان سعودی با عنوان عملیات "توفان قاطع" از سه هفته قبل "مواضع شبه‌نظامیان حوثی‌" در یمن را بمباران می‌کند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption پس از سه هفته حملات هوایی ائتلاف منطقه‌ای پیشروی حوثی‌ها متوقف نشده است

ریاض می‌گوید هدفش از این حملات هوایی، واداشتن حوثی‌ها و متحدان آنها به عقب‌نشینی از صنعا و دیگر شهرهایی است که در کنترل خود دارند.

سازمان دیدبان حقوق بشر با انتشار گزارشی اعلام کرده که غیرنظامیان یمنی نیز در عملیات "توفان قاطع" کشته شده‌اند.

در بیانیه دیدبان حقوق بشر آمده است که کشورهای حاضر در این عملیات، با بمباران یک کارخانه لبنیات در پایان ماه مارس، ۳۱ غیرنظامی را کشته و ۱۱ تن دیگر را مجروح کردند.

دیدبان حقوق بشر این اقدام را "نقض قوانین جنگی" دانسته و از کشورهای حاضر در این ائتلاف منطقه ای خواسته است تحقیقات کاملی انجام دهند.

بنا به گزارش دیدبان حقوق بشر، نیروهای انصارالله موسوم به حوثی‌ها و متحدان آنها نیز غیرنظامیان را در شرایطی خطرناک قرار می‌دهند.

دیدبان حقوق بشر می‌گوید این کارخانه لبنیات بمباران شده، در هفت کیلومتری شهر الحدیده در ساحل دریای سرخ، در فاصله ۱۰۰ متری از یک پایگاه نظامی قرار داشته که تحت کنترل نیروهای انصارالله بوده است.

مطالب مرتبط