درخواست کمک اضطراری سازمان ملل برای یمن

حق نشر عکس AFP
Image caption به گفته سازمان ملل متحد بسیاری از مدارس، مساجد و بیمارستان‌ها در حملات هوایی عربستان و متحدانش ویران شده است

هم‌زمان با افزایش درگیری‌ها و حملات هوایی در یمن، سازمان ملل متحد خواهان کمک‌های بشردوستانه اضطراری برای جنگ‌زدگان شده است.

آژانس امداد و کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل متحد (OCHA) می‌گوید برای تامین نیازهای ضروری مردم مناطق درگیر در طی سه ماه آینده به بیش از ۲۷۰ میلیون دلار کمک مالی نیاز دارد.

برآورد این نهاد نشان می‌دهد که حدود ۱۵۰ هزار نفر در پی درگیری‌های یمن آواره شده‌اند. این رقم پنجاه درصد بیش از پیش‌بینی‌های اولیه است.

از چهار ماه پیش که شبه‌نظامیان شیعه حوثی یمن عبدربه منصور هادی، رییس جمهور، را از قدرت خلع کردند، اوضاع این کشور به شدت بحرانی است.

عربستان که ایران را به حمایت از حوثی‌ها و دخالت در امور داخلی یمن متهم می‌کند، با همراهی چند کشور عرب دیگر در حال بمباران مواضع شبه‌نطامیان حوثی است.

ایران اتهام حمایت از شیعیان حوثی‌ را رد می‌کند و در مقابل عربستان را به "دخالت آشکار" در امور یمن از طریق بمباران خاک این کشور متهم می‌کند.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در تماس تلفنی با بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل، خواهان توقف فوری حملات هوایی عربستان و ارسال کمک برای مردم یمن شده است.

آقای ظریف با اشاره به طرح چهار ماده‌ای ایران، خواستار انجام "هر چه سریع‌تر گفت‌وگو میان گروه‌های یمنی" شده و اعلام کرده که ایران آماده کمک برای حل بحران یمن است.

مطالب مرتبط