دولت یمن پیشنهاد ایران برای آتش‌بس را رد کرد

حق نشر عکس AFP
Image caption درگیری‌های چند هفته اخیر در یمن همزمان با حملات هوایی عربستان سعودی و متحدانش صدها کشته و زخمی باقی گذاشته است

دولت در تبعید یمن طرح چهار ماده‌ای ایران برای توقف فوری درگیری‌ها در این کشور را رد کرد.

پیشنهاد ایران که از سوی محمد جواد ظریف وزیر خارجه این کشور به سازمان ملل متحد ارایه شده است خواهان "توقف فوری حملات نظامی خارجی، ارسال کمک‌های بشردوستانه، از سرگیری گفتگوی ملی با مشارکت همه احزاب سیاسی، و تشکیل دولت فراگیر وحدت ملی در یمن" شده بود.

عربستان سعودی و متحدانش در کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس از سه هفته قبل "مواضع شبه‌نظامیان حوثی و متحدان آنها در یمن" را بمباران می‌کنند.

ریاض مقام‌های ایران را به دخالت در امور داخلی یمن از طریق پشتیبانی تسلیحاتی از انصارالله (حوثی‌ها) متهم می‌کند و می‌گوید حملات هوایی علیه حوثی‌ها تا بازگرداندن مشروعیت به دولت برکنار شده یمن ادامه خواهد یافت.

حق نشر عکس Reuters
Image caption سازمان ملل متحد شمار آوارگان در یمن را حدود ۱۵۰ هزار نفر تخمین می‌زند

ایران و رهبران انصارالله همواره اتهام‌های عربستان سعودی را رد کرده اند.

راجح بادی سخنگوی دولت یمن در گفتگویی تلفنی از قطر به خبرگزاری رویترز گفته است: "ما پیشنهاد ایران را رد می‌کنیم زیرا هدف این طرح فقط مانور سیاسی است."

به گزارش خبرگزاری رویترز، دیپلمات‌های غربی و عرب در مقر سازمان ملل متحد از طرح چهار ماده‌ای ایران استقبال نکرده اند زیرا تهران را در امور یمن بی‌طرف نمی‌دانند.

سازمان ملل در تازه‌ترین گزارش خود اعلام کرد حملات هوایی ائتلاف منطقه‌ای و درگیری‌های روزانه در یمن بیش از ۷۵۰ تن کشته و حدود ۱۵۰ هزار آواره برجای گذاشته است.

عربستان سعودی می‌گوید یکی از اهداف حملات هوایی به یمن، مجبور ساختن حوثی‌ها به مذاکره با دولتی است که در ریاض در تبعید بسر می‌برد.

حق نشر عکس Reuters
Image caption مجتمع کاخ ریاست جمهوری در شهر تعز در مرکز یمن روز جمعه منفجر شد

عبد ربه منصور هادی رئیس جمهوری برکنار شده یمن که از عملیات "توفان قاطع" عربستان سعودی حمایت می‌کند از یک ماه قبل به ریاض رفته است.

رهبران ایران در روزهای اخیر از حملات هوایی عربستان سعودی و متحدانش علیه ائتلاف حوثی‌ها و وفاداران به علی عبدالله صالح رئیس جمهوری سابق یمن انتقاد کرده‌اند.

حسن روحانی رئیس جمهوری ایران روز شنبه در مراسم روز بزرگداشت ارتش، بدون نام بردن از عربستان سعودی به رهبران این کشور هشدار داد که عواقب بمباران یمن به آنها "بازخواهد گشت."

اخیرا علاوه بر ایران، حیدر عبادی نخست وزیر عراق حملات عربستان سعودی به یمن را " بی‌منطق" دانسته و حسن نصرالله رهبر حزب‌الله لبنان در این باره به رهبران ریاض هشدار داده است.

همزمان با ادامه حملات هوایی، روز شنبه عربستان سعودی اعلام کرد همه ۲۷۴ میلیون دلار کمک اضطراری را که سازمان ملل برای یمن درخواست کرده است در اختیار این سازمان قرار می دهد.

مطالب مرتبط