ناخدای کشتی غرق شده در آب‌های مدیترانه به اتهام قتل دستگیر شد

حق نشر عکس Reuters
Image caption ادای احترام به قربانیان حادثه در مراسمی در وین پایتخت اتریش

سازمان ملل متحد اعلام کرده شمار قربانیان قایق مهاجران غیرقانونی که یکشنبه (۳۰ فروردین، ۱۹ آوریل) پس از عزیمت از ساحل لیبی غرق شد، به هشتصد نفر می‌رسد که آن را به مرگبارترین حادثه در مدیترانه بدل می کند.

سرنشینان این قایق مهاجرانی از کشورهای اریتره، سومالی، سوریه، پاکستان و تعدادی از کشورهای آفریقای غربی بودند.

به گفته کارلوتا سامی مسئول کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل در ایتالیا، بیش از هشتصد نفر سوار قایق بوده‌اند، از جمله "تعدادی کودک ۱۰ تا ۱۲ ساله"، و قایق حدود "هشت صبح، از طرابلس عزیمت کرد."

نجات یافتگان که ۲۸ نفر هستند صبح دوشنبه به ساحل سیسیلی ایتالیا رسیدند.

از جمله افرادی که زنده مانده‌اند، کاپیتان تونسی قایق و یکی از خدمه آن است که اهل سوریه است و هر دو نفر زمانی که هنوز در کشتی گارد ساحلی ایتالیا بودند دستگیر شدند.

کاپیتان کشتی متهم به قتل به دلیل بی مسئولیتی و کمک به مهاجرت غیرقانونی است. هر دو روز جمعه در دادگاه حاضر خواهند شد.

دادستان های ایتالیایی گفته اند که ناخدا به اشتباه قایق را به یک کشتی نجات بازرگانی کوبید.

آنها گفتند که ناخدای قایق مهاجران "سعی کرده بود در کنار یک کشتی نجات پهلو بگیرد و اشتباها باعث تصادف قایق کوچک ماهیگیری با قایق بزرگتر تجاری شد."

دلیل دیگر غرق قایق به گفته آنها بار زیاد قایق بود که بیش از حد سرنشین داشت و به راحتی واژگون شد.

جیووانی سالوی دادستان ارشد پرونده گفت که آمار بسیار بالای مرگ ناشی از به دام افتادن تعداد زیادی مهاجر در طبقات پایینی قایق بود.

حق نشر عکس EPA
Image caption گارد ساحلی ایتالیا اجساد را به ساحل سیسیلی منتقل می‌کند

در حالیکه عملیات جستجو برای یافتن اجساد قربانیان ادامه دارد تحقیقات درباره مسببان حادثه و نیز کاپیتان قایق آغاز شده است.

بنار بر گزارش‌ها کسانی که از حادثه جان بدر برده‌اند بشدت خسته هستند و دچار آسیب های روحی شده‌اند.

فرانچسکو روکا سرپرست صلیب سرخ ایتالیا می‌گوید: "آنها در شوک کامل هستند، و دائما تکرار می‌کنند که تنها بازماندگان این فاجعه هستند."

"بعضی می‌خواهند حرف بزنند بعضی می خواهند ساکت بمانند، می شود فهمید که زیر چه فشاری هستند. این اولین باری است که من چنین شوک و بهت عظیمی را شاهد هستم. این را در چشمهایشان می شود دید."

امدادگران از دو نفر از نجات یافتگان نقل قول کرده‌اند که آنها با آویختن به اجساد شناور در آب توانسته‌اند مانع غرق شدن خود شده و زنده بمانند.

گفته می‌شود صدها نفر از این مهاجران در زیر عرشه بودند و صدها نفر دیگر به زور در طبقه بالای عرشه اصلی کنار هم جا داده شده بودند. اما کودکانی که در قایق بوده‌اند چون در طبقات پایین آن گرفتار شده بودند غرق شده‌اند.

به نظر می‌رسد این قایق زمانی واژگون شده که یک کشتی تجاری پرتغالی سعی کرده برای امداد به قایق نزدیک شود و این باعث وحشت و هراس سرنشینان شده است.

حق نشر عکس Reuters

در واکنش به این حادثه، اتحادیه اروپا اقداماتی را برای کاستن از فشار مهاجرت غیرقانونی در نظر گرفته است.

فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت برنامه ده ماده‌ای که این اتحادیه در نظر گرفته نشاندهنده "واکنش موثر اتحادیه اروپا به این فاجعه" است و از "فوریت و اراده سیاسی" حکایت می‌کند.

او گفت "ما قصد داریم یک احساس همبستگی اروپایی در مبارزه با قاچاق انسان ایجاد کنیم."

علاوه بر افزایش بودجه برای عملیات امداد و نجات در مدیترانه، اقدام به از بین بردن قایق‌های قاچاقچیان انسان هم آغاز شده است.

اتحادیه اروپا به دلیل کاستن از حجم این عملیات در انتهای سال گذشته مورد انتقاد قرار گرفته بود.

حق نشر عکس Reuters
Image caption مهاجران غیرقانونی که هفته گذشته در سواحل یونان نجات داده شدند

از سوی دیگر ایتالیا و مالت از دو عملیات امداد و نجات دیگر در مدیترانه خبر داده‌اند.

به گفته ماتئو رنتزی نخست وزیر ایتالیا یک مورد مربوط به قایق کوچک حامل ۱۰۰ تا ۱۵۰ سرنشین در نزدیکی ساحل لیبی و مورد دیگر مربوط به قایق بزرگتری حامل ۳۰۰ سرنشین بوده است.

هفته گذشته نیز یونان از به گل نشستن یک قایق دیگر در جزیره رودس خبر داد که در جریان آن سه نفر کشته شدند اما ۸۰ نفر دیگر نجات یافتند.

.