اذعان اف‌بی‌آی به ارائه شواهد غلط پزشکی قانونی در صدها پرونده

حق نشر عکس Getty
Image caption اف‌بی‌آی پذیرفته که آزمایشگاه‌ پزشکی قانونی‌اش ۲۰ سال خطا کرده است

اف‌بی‌آی، پلیس فدرال آمریکا پذیرفته که برای مدتی بیش از ۲۰ سال آزمایشگاه‌ پزشکی قانونی‌اش در مورد صدور گزارش‌های دی‌ان‌ای برخی متهمان دچار خطا شده است.

برای محاکمه برخی از متهمانی که در دادگاه‌های آمریکا به مجازات‌های مختلف از جمله اعدام محکوم شده‌اند به این گزارش‌های پزشکی قانونی استناد شده است.

گزارشی که دفتر بازرسی کل وزارت دادگستری آمریکا منتشر کرده تاکید می‌کند که در واحد تحلیل مو (به عنوان مدرک) در اف‌بی‌آی، "بی‌نظمی‌هایی" صورت گرفته است.

مرور این پرونده ها پس از آن صورت گرفت که روزنامه واشنگتن پست در سال ۲۰۱۲ از پرونده سه مرد خبر داد که اشتباه ناشی از واحد تحلیل مو باعث محکومیت آنها شد و این نگرانی را به دنبال آورد که ممکن است صدها محکومیت دیگر به اشتباه صورت گرفته باشد.

دست کم در ۶۰ پرونده بزرگ که به مجازات ختم شده به این گزارش‌های اشتباه بخش پزشکی قانونی اف‌بی‌آی استناد شده است.

روزنامه واشنگتن پست نوشته ۱۴ نفر از متهمانی که گزارش آزمایشگاه‌های اف‌بی‌آی در محاکمه‌شان استفاده شده در ۲۰ سال گذشته اعدام شده اند یا در زندان مرده‌اند.

کوین مارتین یکی از کسانی است که در سال ۱۹۸۲ بر اساس یکی از همین گزارش‌های اشتباه به اتهام تجاوز و قتل یک زن به زندان محکوم شد و ۲۶ سال از زندگی‌اش را در زندان سپری کرده است.

تابستان سال ۲۰۱۴ دادگاه عالی منطقه کلمبیا به این نتیجه رسید که آزمایش دی‌ان‌ای صورت گرفته بر روی موی کوین مارتین اشتباه بوده است.

این روزنامه در سال ۲۰۱۲ گزارشی را منتشر کرد و نوشت وزارت دادگستری در طول همه این سال ها می دانسته است که گزارش‌های ناقص پزشکی قانونی اف‌بی‌آی ممکن است باعث مجازات افراد بی‌گناه شود.

در این گزارش آمده بود که مقام های این وزارتخانه از سال ۱۹۹۰ پس از مشاهده گزارش‌های مغشوشی که برای استناد در دادگاه غیرقابل اعتماد به نظر می‌رسید شروع به بررسی گزارش‌هایی کردند که از آزمایشگاه پزشکی قانونی اف بی آی صادر شده بود.

حق نشر عکس AFP
Image caption اف‌بی‌آی گفته تعهد می‌کند عدالت در همه مواردی که خطا کرده برقرار شود

اف‌بی‌آی در بیانیه‌ای خطای صورت گرفته از سوی آزمایشگاهش را پذیرفته و گفته این خطا به دلیل مشکل میکروسکوپ‌هایی که در بررسی مو استفاده می‌شوند اتفاق افتاده است.

این سازمان در بیانیه‌اش گفته دیگر چنین گزارش‌هایی صادر نخواهد کرد.

این بیانیه می‌گوید اف‌بی‌آی تعهد می‌کند متهمانی را که این خطاها روی پرونده‌شان تاثیر گذاشته از این موضوع مطلع می‌شوند و عدالت در همه موارد برقرار می‌شود.

بازرس کل وزارت دادگستری آمریکا در گزارشش به خاطر استفاده از تحلیل‌های علمی بدون پشتوانه و شهادت‌های مبالغه‌آمیزی که از سوی اف‌بی‌آی صادر شده” انتقاد کرده است.

روزنامه واشنگتن پست می‌گوید انجمن ملی وکلای مدافع جنایی و موسسه غیرانتفاعی موسوم به برنامه برائت به دنبال آن هستند تا زندانی‌هایی را که در محاکمه آنها از چنین شواهدی استفاده شده آزاد کنند.

انتظار می‌رود دو گروه فعال در امور زندانیان به زودی گزارش مفصل‌تری را در مورد خطاهای رخ داده منتشر کنند که می‌تواند به صدور صدها درخواست تجدیدنظر منجر شود.

مطالب مرتبط