نخست وزیر کره جنوبی استعفای خود را به رئیس‌جمهوری این کشور ارائه داد

حق نشر عکس AFP
Image caption آقای لی دریافت غیرقانونی پول از یک تاجر برای مبارزات انتخاباتی خود را تکذیب کرده است

لی وان-کو نخست وزیر کره جنوبی که تنها دو ماه از آغاز نخست‌وزیری‌اش می گذرد پس از رو به رو شدن با اتهام دریافت رشوه، استعفای خود را به رئیس‌جمهوری این کشور تقدیم کرده است.

آقای لی دریافت غیرقانونی ۳۰ میلیون وون (۲۷۷۰۰ دلار) از یک بازرگان متنفذ برای مبارزات انتخاباتی خود را تکذیب کرده است.

سونگ وان-جنگ که حدود یک ماه پیش ظاهرا خودکشی کرد، یادداشتی از خود گذاشته و در آن ادعا کرده است که به ۸ نفر با ذکر اسامی آنها، از جمله آقای لی رشوه داده است.

پارک گئون-های، رییس‌جمهوری کره جنوبی خواستار انجام تحقیق در این زمینه شده است.

انتظار می رود خانم پارک پس از بازگشت از سفر رسمی به پرو در باره استعفای نخست وزیر تصمیم بگیرد.

طبق قوانین کره جنوبی سیاستمداران نمی توانند بیش از ۱۰۰ هزار وون کمک برای مبارزات انتخاباتی دریافت کنند.

آقای لی آشنایی خود با آقای سونگ، رئیس یک شرکت ساخت و ساز را انکار کرده بود، اما رسانه ها در این باره گزارش هایی خلاف گفته او نشر کرده اند.

سونگ وان-جنگ، که خود در رابطه با فساد تحت تحقیق بود، در اوایل ماه جاری در حالی که توسط کرواتش از درخت حلق آویز شده بود، پیدا شد.

آقای سونگ قبل از مرگش به یک روزنامه محلی گقته بود او به آقای لی در سال ۲۰۱۳ به هنگامی که در تلاش انتخاب مجدد به مجلس بود، ۳۰ میلیون وون داده بود. قرار بود او در ارتباط با ادعاهای اختلاس پول شرکت برای رشوه مورد بازپرسی قرار بگیرد.

حزب مخالف دولت کره جنوبی خواستار استیضاح نخست وزیر شده است.

حق نشر عکس EPA
Image caption پارک گئون های، رییس‌جمهوری کره جنوبی در جریان سفر رسمی به پرو با اولانتا هومالا، رئیس جمهور این کشور دیدار کرده است

خانم پارک در واکنش به استعفای نخست وزیر با انتشار بیانیه ای نوشت: "مایه تاسف است. من با او در این شرایط دشوار ابراز همدردی می کنم."

یونهاپ، خبرگزاری کره جنوبی گزارش داد که رئیس جمهوری کره جنوبی در مورد درخواست استعفای آقای لی هفته آینده تصمیم می گیرد.

آقای لی که مقام دوم در رده رهبری این کشور محسوب می شود پس از بحثهای طولانی به جای چانگ هنگ-وان سلف خود، انتخاب شد.

آقای چانگ مدت کوتاهی پس از فاجعه کشتی سیوول در آوریل ۲۰۱۴ که بیش از ۳۰۰ نفر در آن کشته شد استعفا داد. پذیرش درخواست استعفای او به دلیل این که رئیس جمهور در تلاش پیدا کردن جانشینی برایش بود، چند ماه طول کشید.

پیش از آن که آقای لی به سمت نخست وزیری انتخاب شود دو نامزد برای این کرسی به پارلمان معرفی شده بودند، که هردو به دلیل اتهام های مربوط به سو سابقه، از نامزدی کناره گیری کردند.

مطالب مرتبط