عربستان عملیات هوایی در یمن را از سر گرفت

حق نشر عکس EPA
Image caption به گفته منابع آگاه امنیتی روز سه شنبه حداقل ۲۰ نفر در اثر بمباران یک کاروان حوثی ها روی پلی در شهر غربی اب کشته شدند

عربستان سعودی و کشورهای ائتلاف منطقه‌ای، عملیات هوایی خود علیه نیروهای مخالف عمدتا حوثی‌ در یمن را از سر گرفته‌اند.

بر اساس گزارشها، نیروهای ائتلاف منطقه‌ای اهدافی را در شهر تعز، بمباران کرده‌اند.

همین گزارشها حاکیست که این حملات پس از آن صورت گرفت که یک مقر نظامی در نزدیکی این شهر که در کنترل نیروهای وفادار به عبدربه منصور هادی بود، به دست نیروهای مخالف افتاد.

گزارش حملات علیه نیروهای مخالف آقای هادی ساعاتی پس از آن منتشر می شود که وزارت دفاع عربستان اعلام کرد که به عملیات گسترده هوایی در یمن موسوم به "توفان قاطع" خاتمه داده است.

وزیر دفاع عربستان سعودی درباره خاتمه این عملیات گفت که نیروهای ائتلاف موفق شدند موشک‌هایی را که به دست حوثی‌ها افتاده بود و امنیت کشورهای همسایه یمن را تهدید می‌کرد، از بین ببرند.

بر اساس اعلام روز گذشته وزیر دفاع عربستان سعودی، عملیات تازه‌ای در قبال یمن آغاز می‌شود که "احیای امید" نام دارد و عمدتا بر راه حل سیاسی برای بحران یمن و کمک رسانی به آسیب دیدگان متمرکز است، اما همچنین شامل تلاش برای جلوگیری از تحرکات شبه نظامیان حوثی خواهد بود.

لحظاتی پس از اعلام پایان حملات نیروهای ائتلاف به رهبری عربستان سعودی به یمن، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران از این اقدام استقبال کرد.

کاخ سفید نیز گفت از توقف این حملات به یمن استقبال و از راه حل سیاسی برای این کشور حمایت می‌کند.

عملیات نیروهای ائتلاف منطقه‌ای به رهبری عربستان سعودی، در روز ۲۶ مارس شروع شد و برای تقریبا یک ماه در جریان بود، اما در جلوگیری از پیشروی نیروهای عمدتا حوثی‌ مخالف ناکام ماند.

یمن از زمان شورش شیعیان زیدی حوثی که در ماه ژانویه صنعا پایتخت را گرفتند و عبدربه منصور هادی رئیس جمهور کشور را تحت حصر خانگی قرار دادند، دچار هرج و مرج بوده است.

آقای هادی در ماه فوریه گریخت و در عدن پناه گرفت اما در پایان مارس با پیشروی حوثی‌ها به عدن - که از حمایت نیروهای وفادار به علی عبدالله صالح رئیس جمهور پیشین یمن برخوردارند - به عربستان رفت.

حق نشر عکس AP
Image caption سربازان ارتش عربستان سعودی از پشت مرز به سوی اهدافی در یمن شلیک می کنند
حق نشر عکس AP
Image caption انفجار ناشی از حمله هوایی عربستان به یک انبار در روز سه شنبه ۲۱ آوریل که تصور می شود بزرگترین محل انباشت سلاح و مهمات در صنعا بود

مطالب مرتبط