نخست‌وزیر قرقیزستان از سمت خود کناره‌گیری کرد

حق نشر عکس .

جومارت اتوربایف، نخست‌وزیر قرقیزستان، از مقام خود کناره‌گیری کرده است.

وی تصمیم خود را در این مورد در جلسه پارلمان قرقیزستان که روز پنج‌شنبه (۲۳ آوریل/۳ اردیبهشت) برگزار شد، اعلام کرد.

آقای اتوربایف گفت: "تصمیم من در مورد استعفا اجازه می‌دهد ائتلاف اکثریت (در پارلمان) یک نخست وزیر جدید مصمم‌تری را انتخاب کند. در کشور ما چنین افرادی هستند، حتی در میان شما هم چنین نامزدهایی هستند. هیچ کسی پایدار نیست."

آقای اتوربایف از این تصمیم پس از ارائه گزارش خود به مجلس در باره فعالیت یکساله حکومت قرقیزستان خبر داد. براساس گزارشها آقای اتوربایف، دلیل خاصی برای تصمیم خود ارایه نداده است.

هرچند اعضای پارلمان این گزارش را "رضایت‌بخش" خواندند، ولی گفتند که اقدامات حکومت در مورد سرنوشت کارخانه استخراج طلای "کومتار" کارآمد نبوده است.

آقای اتوربایف پیشنهاد کرده بود که دولت قرقیزستان در موافقت نامه خود با شرکت کانادایی "سِنتِرا" بازنگری کند و معدن "کومتار" را به یک کارخانه مشترک با سهام پنجاه درصدی برای هر دو طرف تبدیل دهد. اما پارلمان این پیشنهاد نپذیرفت.

به دنبال این اقدام، شماری از اعضای پارلمان خواستار برکناری نخست وزیر شده بودند. جومارت اتوربایف از ۴ آوریل سال ۲۰۱۴ سمت نخست وزیر قرقیزستان را به عده داشت.

پارلمان قرقیزستان که نام آن به زبان قرقیزی "ژوگورکو کِنِش" است، دارای یک مجلس با ۱۲۰ کرسی است.

در بهار سال گذشته سه حزب سیاسی سوسیال دمکرات، "آتا مکان" و "عار نامس" ائتلاف اکثریت را در پارلمان تشکیل دادند که بر اساس آن آقای اتوربایف نخست وزیر شده بود. برخی می‌گویند استعفای او به این ائتلاف لطمه می‌زند.

قرقیزستان تنها کشور آسیای میانه است که طی بیش از دو دهه استقلالش از اتحاد شوروی رهبران آن پیوسته عوض شده‌اند.

عسکر آقایف و قربان بیک باقی‌یف، دو رئیس جمهوری این کشور در سالهای ۲۰۰۵ و ۲۰۱۰ در پی انقلابهای مردمی از قدرت برکنار شدند.